Ako si vybrať bytové doplnky v provensálskom štýle

Ako si vybrať bytové doplnky v provensálskom štýle

Provensálsky štýl, inšpirovaný idylickým regiónom Provence na juhu Francúzska, prináša do interiérov pocit pohody, vidieckej elegancie a spojenie s prírodou. Ak hľadáte spôsob, ako premeniť svoj domov do tohto štýlu, bytové doplnky hrajú kľúčovú úlohu. V tomto článku vám poradíme, ako si správne vybrať bytové doplnky v provensálskom štýle.

 

  1. Farby a materiály

Provensálsky štýl sa vyznačuje jemnými, prirodzenými farbami. Vsaďte na pastelové odtiene, ako sú levanduľová, béžová, svetlo modrá, krémová a olivová zelená. Tieto farby evokujú pokoj a harmóniu, typické pre francúzsky vidiek.

Materiály by mali byť prírodné a rustikálne. Drevo, kameň, železo a keramika sú ideálne voľby. Nábytok a doplnky často majú patinu alebo sú mierne opotrebované, čo pridáva na autentickosti a šarme.

 

  1. Textílie a vzory

Pri výbere textílií hľadajte ľan, bavlnu a vlnené tkaniny. Tieto materiály sú pohodlné, ľahké a dobre sa hodia do provensálskeho interiéru. Typické sú tiež kvety a kockované vzory, ktoré môžu byť použité na obrusy, záclony, vankúše a prikrývky.

 

  1. Nábytok a dekorácie

Nábytok by mal byť jednoduchý, ale elegantný. Vhodné sú kúsky s patinou, ktoré vyzerajú ako dedičstvo z minulých generácií. Sklenené vitríny, drevené komody a jedálenské stoly s viditeľným opotrebením sú ideálne.

Dekorácie a bytové doplnky by mali byť jemné a prírodné. Vynikajúco sa hodia keramické vázy s čerstvými alebo sušenými kvetmi, prútené koše, železné svietniky a starožitné hodiny. Zrkadlá s drevenými alebo kovovými rámami dodajú priestoru svetlo a hlbku.

 

  1. Kuchyňa a jedáleň

Kuchyňa a jedáleň v provensálskom štýle by mali byť srdcom domova. Hľadajte keramické riady s rustikálnymi vzormi, prútené košíky na ovocie a zeleninu, drevené kuchynské náčinie a textílie s levanduľovými alebo olivovými motívmi.

 

  1. Kvety a rastliny

Provensálsky štýl je úzko spojený s prírodou, preto nezabúdajte na kvety a rastliny. Levanduľa je ikonickým prvkom tohto štýlu, ale rovnako dobre poslúžia aj iné bylinky, ako sú rozmarín, tymián alebo bazalka. Na ich umiestnenie do interiéru Vám výborne poslúži terakotový alebo keramický kvetináč, ktorý doplní celkový vzhľad.

 

  1. Osobné dotyky

Nezabúdajte na osobné dotyky, ktoré dodajú vášmu domovu jedinečnosť. Fotografie v rustikálnych rámikoch, ručne robené doplnky alebo suveníry z ciest po Provence pridajú vášmu interiéru osobný charakter.

 

Vybrať správne bytové doplnky v provensálskom štýle vyžaduje cit pre detail a lásku k jednoduchosti a prírodným materiálom. Kombinácia pastelových farieb, rustikálnych materiálov, jemných textílií a autentických dekorácií vytvorí útulný a harmonický domov, ktorý vás prenesie do malebného francúzskeho vidieka.

zdroj obrázok: Dreamstime.com

0Shares
Zaujímavosti