Kto je Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny?

Kto je Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny?

Olena Zelenska, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, sa stala jedným zo symbolov odporu počas ruskej invázie na Ukrajinu. Zelenského manželka a deti nechceli opustiť svoju krajinu. Počas prvých mesiacov ruskej invázie zostala v tajnom útočisku v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Z mesta poslal prezident správy o sile obyvateľstvu a svetu. Zelenskij povedal, že je ruským cieľom číslo 1. To by znamenalo, že Olena by sa zamerala na číslo 2. V liste zverejnenom na webovej stránke ukrajinského predsedníctva Olena hovorila o bojoch na Ukrajine, ktoré sa začali ruskou inváziou 24. februára 2022.

Svoj list napísala začiatkom marca 2022. „To, čo sa stalo pred viac ako týždňom, bolo neuveriteľné,“ povedala Zelenska. „Naša krajina bola pokojná, naše mestá, obce a dediny boli plné života.“ Zelenskej rodné meno je Kiyashko. Pochádza z ôsmeho najľudnatejšieho mesta na Ukrajine, Kryvyi Rih, kde sa narodil aj jej manžel Volodymyr Zelenskij. Obaja sa narodili v tom istom roku, 1978. Olena a Volodymyr sa stretli v škole ako deti a vyrastali spolu. V čase, keď išli na univerzitu, začali spolu chodiť. Vyštudoval právo a ona architektúru. Olena a Volodymyr Zelenskiy sa zosobášili v septembri 2003. Majú dve deti, Oleksandru a Kirilo, ktoré sa narodili v rokoch 2004 a 2013.

Okrem toho, že je Olena architektkou, je aj scenáristkou. Spolu s manželom založila produkčnú spoločnosť Kvartal 95, kde spolu pracovali na rôznych projektoch. Pred vstupom do politiky bol Zelenskij v skutočnosti známym hercom vo svojej krajine (a tiež slávnym a milovaným v Rusku). V rôznych rozhovoroch Olena povedala, že nebola nadšená, keď sa jej manžel rozhodol kandidovať na prezidenta Ukrajiny. Napriek tomu vždy prejavovala svoju podporu a bola aktívnou prvou dámou, odkedy Zelenskij vyhral voľby. Ako prvá dáma Ukrajiny sa od mája 2019 zamerala na niekoľko otázok. Medzi ne patrí primeraná školská výživa, rodová rovnosť, duševné zdravie, rovnaké príležitosti, šírenie ukrajinskej kultúry a boj proti rodovému násiliu.

Olena je aktívnou používateľkou Instagramu, kde má takmer dva a pol milióna sledovateľov. V súčasnosti využíva sociálnu sieť na odsúdenie tragédií spôsobených vojnou na ukrajinskom území. Olena Zelenska využila svoju viditeľnosť na Instagrame na propagáciu príčin, ktoré podporuje, ale tiež ju (možno neúmyselne) zmenila na odkaz na štýl. Zelenská štýl bola tak obdivovaná, že dokonca hrala v príbehu pre ukrajinské vydanie časopisu Vogue.

Pokiaľ ide o módu, Olena sa takmer vždy obracia na ukrajinských dizajnérov, aby sa pozrela na oficiálne udalosti. Štýl prvej dámy je klasický a nenápadný. Hoci spočiatku naznačovala, že uprednostňuje zostať v pozadí, Zelenska nakoniec zohrala vo vláde významnú úlohu. Vždy preukazovala svoju oddanosť krajine.

zdroj

0Shares
Zaujímavosti Žena