Mapa NATO: Tri krajiny, ktoré by mohli zaútočiť na Rusko ako prvé v prípade Tretej svetovej vojny

Mapa NATO: Tri krajiny, ktoré by mohli zaútočiť na Rusko ako prvé v prípade Tretej svetovej vojny

Rusko sa za posledný mesiac stalo globálnym vyvrheľom, pričom NATO požadovalo rozsiahle sankcie voči Putinovmu režimu, ktoré ho odrezali od zvyšku Európy. Ako sa blíži hrozba tretej svetovej vojny, tak aj otázka, čo v tom prípade.

NATO pristupovalo k Putinovej agresii na Ukrajine jednotnou politikou, keďže lídri jednomyseľne odsúdili prebiehajúcu ruskú vojenskú akciu. Podporili administratívu Volodymyra Zelenského a bojovníkov a civilistov, ktorí sa prihlásili k obrane svojej krajiny. Ale ako konflikt pokračuje a Putinove činy sa stávajú čoraz zúfalejšími, potenciál eskalácie len rastie, pričom sa obávajú, že by mohol nasledovať jadrový konflikt.

Kto by mohol zaútočiť na Rusko v prípade tretej svetovej vojny?

Tretí globálny konflikt, na rozdiel od prvej a druhej svetovej vojny, by účinne zaručil úplné zničenie ľudskej rasy.

Len Rusko má 6 257 jadrových hlavíc, čo je dosť na to, aby niekoľkokrát zničilo svet.

Ak by Putin hrozil, že ich použije, okamžite by odpovedal niektorým ruským historickým rivalom, ktorí sú podobne dobre vybavení, a Express.co.uk sa pozrel na to, kto by šiel prvý.

Spojené štáty americké

Studená vojna upevnila USA a Rusko ako popredné svetové jadrové mocnosti, pretože desaťročia šírenia ich videli budovať konkurenčné zásoby hlavíc.

Na svojom vrchole malo Rusko 45 000 jadrových hlavíc a USA 31 255.

Táto rivalita existuje dodnes, keďže Bidenova administratíva vlastní druhý najväčší jadrový arzenál na svete s 3 750 aktívnymi hlavicami.

Americkí obrancovia by s najväčšou pravdepodobnosťou reagovali ako prví v jadrovom konflikte eskalovanom Ruskom.

Pokročilá vojenská technológia navrhnutá a postavená v krajine jej umožňuje poháňať strategické hlavice rýchlosťou 1 988 mph.

Tieto hypersonické rýchlosti znamenajú, že by mohli cestovať z USA do Ruska len za 30 minút.

Predstavitelia tiež umiestnili taktické jadrové bomby na predsunuté základne NATO po celej Európe.

Nemecko

Novozvolený nemecký kancelár Olaf Scholz nahradil Angelu Merkelovú koncom roka 2021 po kampani, v ktorej „nápadne mlčal“ o jadrových odstrašujúcich plánoch NATO.

Nemecko nie je krajinou schopnou niesť jadrové zbrane, napriek tomu, že má zariadenia na výrobu hlavíc, ale je zahrnuté v dohodách NATO o zdieľaní zbraní. Píše portál Express.co.uk

Pod Scholzovou administratívou krajina zvýšila výdavky na obranu počas krízy na Ukrajine.

Zaviazal sa zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP Nemecka a zvýšiť ročný rozpočet na obranu z 50,3 miliardy eur na takmer 70 miliónov eur.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová oznámila, že vláda nahradí svoje bombardéry Tornado americkými lietadlami F-35A Lightning II.

Lambrechtová uviedla, že tieto lietadlá by mohli dodávať jadrové hlavice.

Spojené kráľovstvo

Hoci to nie je svetová mocnosť, ktorou kedysi bola, Spojené kráľovstvo zostáva jednou z mála krajín schopných niesť jadrové zbrane.

Boris Johnson má v súčasnosti k dispozícii približne 225 hlavíc, ktoré sú rozmiestnené prostredníctvom systému Trident.

Ponorka namontovaný odstrašujúci prostriedok cestuje všade, čo jej poskytuje jedinečnú taktickú výhodu.

Ak by bol Trident v správnom čase na správnom mieste, umožnilo by to britským vojenským predstaviteľom rýchlo a ničivú ranu ruským cieľom.

 

 

0Shares
Zaujímavosti