Video z Buče je falzifikát, ktorý si objednali Spojené štáty, tvrdí Moskva

Video z Buče je falzifikát, ktorý si objednali Spojené štáty, tvrdí Moskva

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil Západ zo snahy zmariť rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou tým, že podnecuje hystériu v súvislosti s násilnosťami spáchanými na civilistoch v ukrajinskej Buči.

Podľa Kyjeva a Západu existujú dôkazy, že Rusko sa v tomto meste v Kyjevskej oblasti dopustilo vojnových zločinov. Moskva tieto obvinenia dôrazne popiera a tvrdí, že fotografie a videá nasnímané v Buči sú falzifikátmi a že k úmrtiam civilistov prišlo až po stiahnutí ruských síl z oblasti.

Podľa Lavrova sa v súvislosti s Bučou „vynára otázka, na aký účel slúži táto očividne nepravdivá provokácia“. Rusko sa domnieva, že cieľom je odvrátiť pozornosť od vyjednávacieho procesu. Po zverejnení fotografií a videí z Buče sa ukrajinskí vyjednávači dokonca „pokúsili úplne prerušiť proces vyjednávania“, povedal Lavrov.

Minister apeloval na „tých, ktorí vedú kroky Kyjeva, aby si uvedomili svoju zodpovednosť za bezpečnosť v Európe, za budúcnosť svetového poriadku a v praxi zabezpečili, že sa dodržiavajú princípy Charty OSN“.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová doplnila, že okamžitá reakcia Západu na videonahrávku naznačuje, že video je súčasťou plánu na poškodenie reputácie Ruska. Videonahrávku, zachytávajúcu telá civilistov v uliciach Buče, si podľa nej objednali Spojené štáty, aby mohli obviňovať Rusko.

„Kto je majstrom provokácie? Samozrejme, že Spojené štáty a NATO. V tomto prípade sa mi zdá, že samotná skutočnosť, že boli vydané vyhlásenia odsudzujúce Rusko ihneď po tom, ako sa tieto materiály objavili, nenecháva nikoho na pochybách ohľadom toho, kto si objednal túto historku,“ uviedla Zacharovová vo vysielaní ruskej štátnej televízie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že „celý priebeh udalostí, obrovské množstvo faktov a ďalších parametrov jasne naznačuje, že ide o falzifikát s cieľom pokúsiť sa očierniť ruskú armádu”. Dodal, že ide o dobre zrežírovanú šou. Uviedol, že Rusko bude naďalej šíriť svoju verziu udalostí. „Nebudeme sa nečinne prizerať,“ vyhlásil.

Správy o zabíjaní civilistov v Buči, odkiaľ sa ruská armáda nedávno stiahla, sa objavili tento víkend. Ukrajinské jednotky v meste po odchode ruských síl údajne našli najmenej dva masové hroby a zahraniční reportéri priniesli zábery desiatok tiel v uliciach.

zdroj: napalete.sk

0Shares
Zaujímavosti