Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca sa vydražila za viac ako 60-tisíc eur, dražil sa aj dukát Leopolda I.

Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca sa vydražila za viac ako 60-tisíc eur, dražil sa aj dukát Leopolda I.

30.4.2023 (SITA.sk) – Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca, vzácny 5-halier z roku 1924, ktorý bol zachytený v kremnickej banke počas prvej republiky, bol vydražený za 66-tisíc eur. Informuje o tom v tlačovej správe Aukčný dom Macho & Chlapovič, podľa ktorého ide o najzáhadnejšiu československú obehovú mincu, lebo doteraz nie je jasné, prečo bola vyrazená.

Dukát Leopolda I.

Na aukcii v Prahe sa dražil aj extrémne vzácny 5-dukát Leopolda I. z roku 1675. Jeho vyvolávacia cena bola 200-tisíc eur a nový majiteľ ju vydražil za 312-tisíc eur.

Aukcia bola veľmi úspešná. Zaznamenali sme rekordnú účasť, pretože záujem o numizmatické predmety neustále rastie. Veľmi nás teší, že najzáhadnejšia československá obehová minca, ktorej pôvod siaha až do ranných rokov Prvej republiky, našla svojho nového majiteľa,“ skonštatoval Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Príprava razby mince je podľa neho zahalená rúškom tajomstva. Na rok 1924 totiž nebola plánovaná žiadna razba 5-haliera. Napriek tomu sa na zberateľskom trhu objavuje pár exemplárov 5-halierov s letopočtom 1924.

Papalášske kusy

V 80-tych rokoch sa objavili ďalšie kusy, tzv. papalášske, ktoré boli údajne razené ako darček pre prominentných členov delegácií mincovne. Tie však už na sebe nesú znaky prasknutého razidla, ktoré do celého príbehu vnáša ďalšiu záhadu.

Vyvolávacia cena draženého exemplára, s jasným pôvodom a bez známok poškodeného razidla, bola 30-tisíc eur. Cena mince v dražbe dosiahla 66-tisíc eur.

Najdrahšou mincou, ktorú si mohli zberatelia vydražiť, bol najkrajší známy kus 5-dukátu Leopolda I. vyrazený v bratislavskej mincovni v roku 1675.

„Kabinetný kus s nádhernou patinou a zrkadlovým leskom v plochách mal vyvolávaciu cenu 200-tisíc eur. Cena v aukcii dosiahla 312-tisíc eur,“ prezradil Macho.

Svätováclavské dukáty

V aukcii sa dražili aj vzácne ročníky svätováclavských dukátov z roku 1951 vo všetkých štyroch nominálnych hodnotách (10-dukát, 5-dukát, 2-dukát a dukát). Ich súhrnná vyvolávacia cena bola 240-tisíc eur, a v aukcii sa dokopy vydražili za 391 800 eur. Zaujímavou položkou 30. jubilejnej aukcie bola aj extrémne vzácna medaila z roku 1765.

Jej autorom je dvorný medailér viedenskej mincovne Anton Wideman. Medailu vytvoril na prijatie cisárskeho titulu Jozefa II. a na nastúpenie spoluvlády s ovdovelou cisárovnou Máriou Teréziou.

Zberatelia dražili exemplár, ktorý je v špičkovo zachovalom stave, pochádza z francúzskej šľachtickej pozostalosti a jeho vyvolávacia cena bola 60-tisíc eur. Cena v dražbe dosiahla 180-tisíc eur,“ dodal Macho.

Viac k témam: Aukcia, Dražba, Mince
Zdroj: SITA.sk – Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca sa vydražila za viac ako 60-tisíc eur, dražil sa aj dukát Leopolda I. © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zaujímavosti