Protiklady sa nepriťahujú, tvrdia vedci a pravdepodobnejšie je vo vzťahoch porekadlo vrana k vrane sadá

Protiklady sa nepriťahujú, tvrdia vedci a pravdepodobnejšie je vo vzťahoch porekadlo vrana k vrane sadá

11.9.2023 (SITA.sk) – Známe príslovie „Protiklady sa priťahujú“ je zrejme menej pravdivé, ako sa by sa dalo čakať. Podľa novej štúdie venujúcej sa romantickým vzťahom pre viac ako 80 % analyzovaných vlastností, od politických názorov po užívanie drog a vek, v ktorom ľudia prvýkrát mali sex, platilo, že si boli partneri často až pozoruhodne podobní.

Štúdie partnerstiev od roku 1903

„Vrana k vrane naozaj pravdepodobnejšie sadá,“ skonštatovala doktorandka na University of Colorado Boulder a autorka štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Human Behaviour Tanya Horwitz. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Vedci v rámci štúdie preskúmali predošlé výskumy o tom, ako podobné alebo odlišné páry mali tendenciu byť. Práca pokrývala 22 čŕt v takmer 200 dokumentoch zahŕňajúcich milióny partnerstiev medzi mužmi a ženami od roku 1903.

Skupina potom nadviazala na novú analýzu 133 vlastností u takmer 80-tisíc párov opačného pohlavia zapojených do projektu UK Biobank. Pretože sa správanie párov rovnakého pohlavia môže líšiť, vedci skúmajú tieto vzťahy oddelene, pripomína The Guardian.

Z výskumu vyplynulo, že 82 až 89 percent skúmaných vlastností bolo u partnerov podobných a len tri percentá boli výrazne odlišné.

Menej prebádané čŕty

Páry sa vo veľkom zhodovali napríklad v politických a náboženských názoroch, vzdelaní aj niektorých mierach IQ či zvykoch, ako fajčenie či pitie alkoholu.

Páry mali pravdepodobne aj podobný rok narodenia a vykazovali podobnosti v prípade menej dobre prebádaných čŕt, ako napríklad koľko sexuálnych partnerov mali a či boli v detstve dojčené.

Podobnosť párov však nebola jasná v každom aspekte. Výška, váha, zdravotné problémy a osobnostné črty sa medzi pármi líšili.

Napríklad u extrovertov nebola väčšia pravdepodobnosť, že tvorili pár s extrovertmi, ako s introvertmi. „Skutočnosť je taká, že je to ako hodiť si mincou,“ poznamenala Horwitz.

V prípadoch, ktoré by mohli byť protiklady, čo sa priťahujú, boli asociácie často slabé a neisté. To bolo vidieť napríklad u párov, ktoré sú takzvané ranné vtáčatá a noční vtáci, praváci a ľaváci či tí, ktorí majú tendenciu robiť si starosti a tí, ktorí nie.

Extrémy v budúcnosti

Štúdia nadväzuje na predošlé výskumy, ktoré naznačujú, že romantickí partneri majú často rovnaké základné presvedčenia, hodnoty a záľuby.

Vzťahy založené na spoločnom základe môžu vzniknúť, keď ľudia vyrastajú v rovnakej oblasti, stretávajú sa s úzkou skupinou priateľov alebo sa čoraz viac podobajú, čím dlhšie spolu trávia čas.

Výskumníci však poukazujú, že tvorenie párov na rovnakom základe môže mať dôsledky v budúcnosti. Ak sa vyšší ľudia spárujú s inými vyššími ľuďmi a nižší ľudia s nižšími ľuďmi, budúce generácie by mohli mať viac jedincov na extrémnych úrovniach rozloženia výšky populácie.

To isté platí pre sociálne návyky a iné črty. Existujú pritom štúdie, ktoré naznačujú, že ľudia čoraz viac tvoria vzťahy na základe vzdelania, čo vyvoláva obavy z prehlbujúcej sa sociálno-ekonomickej priepasti.

Viac k témam: Vedci, Výskum, Vzťahy
Zdroj: SITA.sk – Protiklady sa nepriťahujú, tvrdia vedci a pravdepodobnejšie je vo vzťahoch porekadlo vrana k vrane sadá © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zaujímavosti