Ruské špeciálne jednotky majú pušky stvorené pre tretiu svetovú vojnu

Ruské špeciálne jednotky majú pušky stvorené pre tretiu svetovú vojnu

Rusko má množstvo pušiek a ručných zbraní, ktoré sú pripravené na nepredstaviteľné: Vráťme sa do konca 80. rokov minulého storočia. Jednotky NATO dostávajú čoraz viac a lepších pancierov. Plášťové vesty a prilby sú navrhnuté tak, aby dokázali poraziť štandardne dodávaný náboj 5,45×39 mm do pušky AK-74. Krajiny NATO tak majú na bojisku výraznú výhodu. Sovietski konštruktéri si uvedomujú, že ich munícia musí doháňať náskok. Zasiahli do rysovacej dosky a vylepšili náboj AK-74 pridaním tvrdeného oceľového jadra.

Hoci to poskytlo rýchle riešenie pre frontové jednotky, vznikla akútna potreba nového zbraňového systému pre prieskumníkov a špeciálnych operátorov. Požiadavky boli podobné: preniknúť pancierom NATO, plus jeden zásadný rozdiel – musel byť tlmený.

To, s čím prišli sovietski konštruktéri zbraní, sú dve zvláštne vyzerajúce, ale smrteľne tiché pušky: VSS Vintorez a AS Val.

Tichá sovietska:

Táto rodina pušiek je celkom jedinečná. Obe boli vydané rôznym ruským špeciálnym jednotkám, spravodajským jednotkám a niektorým bezpečnostným službám. VSS Vintorez má skeletovanú drevenú pažbu, trochu podobnú odstreľovačskej puške SVD. AS Val je v podstate rovnaká, ale skôr so sklopnou oceľovou pažbou.

Nabíjacia rukoväť a poistka sú podobné tým z rodiny AK. Obe pušky majú integrovaný tlmičový plášť, ktorý sa nasadzuje na hlaveň a uzatvára ju po celej dĺžke. Hlaveň má v blízkosti ústia vyvŕtané malé otvory, ktoré usmerňujú horúce plyny z vybuchnutého projektilu do tlmiča a von z neho.

Hoci je tlmič hluku odnímateľný, neodporúča sa pracovať bez neho, pretože horúce plyny unikajúce z hlavne môžu poškodiť strelca. Takisto sú priamo na tlmič namontované železné mieridlá typu AK, takže streľba bez tlmiča by bola nepraktická.

Starý náboj, vzkriesený:

Ale v čom by boli tieto impozantné pušky komorované? Žiadna z existujúcich zásob munície Sovietskeho zväzu by nespĺňala kľúčovú požiadavku extrémne tichej správy. Bolo by potrebné vyvinúť nový náboj. Tulský zbrojný závod – založený v roku 1712 Petrom Veľkým – bol na túto úlohu pripravený.

Konštrukčný tím v Tule starostlivo zvažoval kompromisy medzi starými konštrukciami munície a niečím úplne novým. Nakoniec sa rozhodli pre náboj, ktorý bol vyvinutý po druhej svetovej vojne, ale opustený v prospech výkonnejších nábojov: podzvukový náboj 9×39 mm.

Lepšiu zhodu nebolo možné vymyslieť. Keďže náboj 9×39 mm je podzvukový, pohybuje sa pomalšie ako rýchlosť zvuku – a teda nikdy neprekoná zvukovú bariéru. Keďže strela po opustení hlavne nevytvára zvukový tresk, je výrazne tichšia ako väčšina streliva. V kombinácii s obrovskými tlmičmi hluku Vintorez aj Val strieľajú mimoriadne ticho. Ak vás niekedy zaujímalo, ako znie streľba bez „praskotu“ výstrelu, nehľadajte ďalej. Píše portál 19fortyfive.

Ako podzvukový náboj nemá veľmi plochú trajektóriu, čo trochu obmedzuje jeho použitie mimo prieskumných alebo špeciálnych operácií. Maximálny účinný dostrel je len 400 metrov so zameriavačom – najlepšie sa hodí na nočné atentáty alebo pre prieskumné tímy pohybujúce sa potichu za líniami NATO.

Má však veľkú silu – takmer dvojnásobnú hmotnosť oproti úctyhodnému náboju 7,62×39 mm, ktorý preslávil sovietsky AK-47. Bolo navrhnutých niekoľko variantov nábojov, ale najsmrtonosnejší má oceľové jadro, ktoré dokáže preraziť maximálne 10 mm ocele. V kombinácii so vzduchovou kapsou v prednej časti, ktorá po prieniku zvyšuje odklon, je náboj 9×39 mm smrtiaci.

0Shares
Zaujímavosti