Ukrajina zúri, pretože spojenci EÚ a USA navrhujú, aby Zelenskyj odovzdal Putinovi spornú pôdu

Ukrajina zúri, pretože spojenci EÚ a USA navrhujú, aby Zelenskyj odovzdal Putinovi spornú pôdu

Spojenci USA a EÚ vyvolali zúrivosť po tom, čo navrhli Kyjevu, aby sa vzdal niektorých svojich území, aby ukončil vojnu s Ruskom.

Ukrajina bola nútená vylúčiť prímerie alebo akékoľvek územné ústupky Moskve po tom, čo to niektorí na Západe navrhli ako spôsob, ako urýchliť mierové rokovania a koniec vojny.

Hlavný vyjednávač Kyjeva, Poradca Volodymyra Zelenského Mychailo Podoľak, v sobotu v rozhovore pre agentúru Reuters vylúčil akékoľvek územné ústupky a odmietol výzvy na okamžité prímerie s tým, že akékoľvek ústupky by sa obrátili proti, pretože Rusko využije prestávku v bojoch, aby sa vrátilo silnejšie.

Americké ministerstvo obrany Lloyd Austin, taliansky premiér Mario Draghi a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali na okamžité prímerie.

Úvodník v New York Times minulý týždeň tiež naznačil, že „rozhodujúce vojenské víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom, v ktorom Ukrajina získa späť všetko územie, ktoré Rusko obsadilo od roku 2014, nie je realistickým cieľom“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež údajne požiadal Zelenského, aby sa vzdal nejakej pôdy Putinovi výmenou za mier.

Poľský prezident Andrzej Duda v reakcii na ich výzvy ponúkol Varšave podporu a poslancom v Kyjeve v nedeľu povedal, že medzinárodné spoločenstvo musí požadovať úplné stiahnutie Ruska a že obetovanie akéhokoľvek územia by bolo „obrovskou ranou“ pre celý Západ.

„Objavili sa znepokojujúce hlasy, ktoré hovoria, že Ukrajina by mala podľahnúť Putinovým požiadavkám,“ povedal Duda, prvý zahraničný líder, ktorý sa osobne prihovoril ukrajinskému parlamentu od ruskej invázie z 24. februára.

„Iba Ukrajina má právo rozhodovať o svojej budúcnosti. Píše portál Express.co.uk

Ukrajina a Poľsko sa dohodli na vytvorení spoločnej hraničnej colnej kontroly a práci na spoločnej železničnej spoločnosti s cieľom uľahčiť pohyb ľudí a zvýšiť vývoz Ukrajiny.

0Shares
Zaujímavosti