„Ak nie ste zaočkovaní, máte problém.“ Popredný lekár prišiel s mrazivým varovaním kvôli delte!

„Ak nie ste zaočkovaní, máte problém.“ Popredný lekár prišiel s mrazivým varovaním kvôli delte!

Šéf americkej zdravotníckej služby Vivek Murthy prišiel s čiernym scenárom pre situáciu, keď sa v Spojených štátoch stane dominantnou nebezpečná a nákazlivejšia forma covidu-19 variant delta, predtým označovaná ako indická mutácie.

„Ak nie ste očkovaní, máte problém,“ vyhlásil Murthy, budúce mutácie koronavírusu by podľa neho mohli byť rezistentné voči vakcínam, uviedol denník Daily Mail.

Mnohí Američania stále váhajú, či sa nechať očkovať, alebo nie. Podľa Murthyho takéto váhanie nie je na mieste, najmä keď sa medzi ľuďmi šíri variant delta. „Je to vážna hrozba, dáta jasne ukázala, ako rýchlo sa šíri medzi neočkovanými ľuďmi,“ komentoval lekár pre stanicu CNN. Murthy následne vyzval Američanov, aby sa nechali zaočkovať, zdôraznil, že ak ešte ľudia neboli na očkovaní, mali by nosiť rúška.

Súčasné vakcíny Murthy považuje za účinné proti všetkým známym mutáciám, varoval však, že sa svet môže dostať do situácie, kedy budúce formy vírusu budú schopné obranným látkam odolať. Analytici Daily Mailu na základe Murthyho varovania uviedli, že tisíce neočkovaných Američanov by mohli zomrieť, ak sa aspoň polovica z tých, ktorí ešte neboli na vakcíne, nedá zaočkovať.

 Dobré správy pre  očkovaných 

„Dobrá správa je, že ak je človek plne očkovaný a má už dva týždne od druhej dávky, máme dôkazy o tom, že v tomto prípade má vysokú mieru obranných látok proti vírusu a jeho mutáciám,“ zhrnul Murthy. „Samozrejme ak ale človek očkovaný nie je, má problém. Na druhú stranu u očkovaných ľudí je malá pravdepodobnosť, že sa nakazí, prípadne že budú šíriť choroba ďalej,“ vysvetlil.

„Kľúčové je jednoducho nechať sa očkovať, to je najlepší spôsob ochrany pred týmto variantom a aj ďalšími variantmi, s ktorými sme sa stretli,“ uviedol Murthy. „Iste, ochrana nie je stopercentné, ale to nie je nikdy. Nemôžeme vám garantovať, že vakcíny budú účinné aj proti každej ďalšej mutácii, s ktorou sa v budúcnosti stretneme. Aj z toho dôvodu sa musíme snažiť vírus poraziť doma a v zahraničí,“ doplnil Murthy.

 Hrozba variantom  delta

Jeho reakcia prišla po tom, čo vláda v losangeleskom okrese vyzvala k opätovnému zavedeniu nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch, a to aj pre očkovaných. V Kalifornii sa rúška povinne nenosia od uvoľnenia reštrikcií, ku ktorému došlo 15. júna.

Predné americký epidemiológ a blízky poradca Bieleho domu Anthony Fauci potvrdil, že variant delta tvoria v USA už 20 percent prípadov, pripomenul, že vo Veľkej Británii už tvoria dominantnú formu vírusu, podľa neho je len otázkou času, kedy k tomu dôjde aj v USA.

zdroj: stcity.sk

0Shares
Zaujímavosti Zdravie