Davida († 7) zabil parazit požierajúci mozog

Davida († 7) zabil parazit požierajúci mozog

Dieťa infikované extrémne vzácnu améby požierajúci mozog zomrelo v nemocnici. V piatok to potvrdila jeho rodina. Je pravdepodobné, že chlapec sa infikoval pri plávaní v jazere v severnej Kalifornii. Rodina sa k úmrtiu nevyjadrila, chlapcova teta však varuje na portáli GoFundMe pred nebezpečnou infekciou.

Sedemročný David Pruitt z okresu Tehama zomrel na primárnu amébový meningoencefalitídu čiže PAM 7. augusta, uviedla jeho teta Crystal Hayleyová. Chlapca 30. júla previezli na pohotovosť a potom bol letecky prevezený do zdravotného strediska UC Davis, kde mu poskytovali životné podporu s vážnym opuchom mozgu, uviedla Hayleyová na stránke zameranej na finančnú zbierky, ktorú pre rodinu vytvorila, aby získala finančné prostriedky na jeho starostlivosť a pohreb.

Infekcia je extrémne vzácna a od roku 1971 bolo v Kalifornii hlásených len 10 prípadov, uviedla v tlačovej správe zo 4. augusta agentúra Tehama County Health Services Agency. Chlapec bol pravdepodobne infikovaný v jazere v Tehama County. Doteraz však nie je známe, či sa chlapec skutočne nakazil v tomto jazere. Jeho rodičia odmietli žiadosť o rozhovor od agentúry Associated Press. Hayleyová však uviedla, že „chcú, aby si ľudia boli vedomí tejto améby a prejavov choroby“.

Parazit, nazývaný Naegleria fowleri, podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zvyčajne nakazí ľudí, keď im kontaminovaná voda vstúpi do tela nosom. Infekcia sa bežne vyskytuje, keď sa ľudia kúpu alebo potápajú v teplých sladkovodných miestach, ako sú jazerá a rieky. V zriedkavých prípadoch sa ľudia môžu nakaziť, ak sa do nosa dostane teplá voda z bazéna, ktorý nebol dostatočne ošetrený chlórom, uvádza CDC na svojej stránke o infekciu.

„Akonáhle améba vstúpi do nosa, putuje do mozgu, kde spôsobuje PAM, čo je zvyčajne smrteľné,“ informuje CDC. V prvom štádiu infekcie hlási pacienti silné bolesti hlavy, horúčku, nevoľnosť a vracanie. Ako sa infekcia zhoršuje, môžu pacienti pocítiť stuhnutosť v krku a zažívať záchvaty alebo halucinácie.

Zdroj: GoFundMe, CDC, pravda24

0Shares
Zdravie Žena