POZOR! Lekári varujú! Ak sa vám na koži vyskytne toto, máte zrejme ťažký priebeh COVID-u

POZOR! Lekári varujú! Ak sa vám na koži vyskytne toto, máte zrejme ťažký priebeh COVID-u

Všetci už poznáme najbežnejšie príznaky ochorenia COVID-19 ako horúčka, kašeľ či strata čuchu alebo chuti. Existuje však jeden príznak, o ktorom sa hovorí zriedka, no napriek tomu sa spája s tými najťažšími priebehmi. Ak spozorujete tieto štyri varovné signály, majte sa na pozore.

Nová analýza zverejnená na odbornom portáli EurekAlert odhalila štyri príznaky, ktoré súvisia s ochorením COVID-19. Lekári sledovali pacientov, u ktorých príznaky pretrvali 60 a viac dní. Zistili, že jeden dermatologický symptóm sa takmer vždy končí návštevou nemocnice. Ide o tzv. retiformnú purpuru, čiže nekrotickú vyrážku spôsobenú poškodením krvných ciev. Európska akadémia dermatológie a venerológie (EADV), ktorá štúdiu uskutočnila, vysvetľuje, že z 990 skúmaných prípadov bol každý pacient, u ktorého sa vyskytla retiformná purpura, hospitalizovaný. Pacienti s týmto príznakom utrpeli v mnohých prípadoch poškodenie ciev, čo naznačuje, že vírus hlboko zasiahol orgány.

Podľa riaditeľky dermatológie vo všeobecnej nemocnici v Massachusetts Esther Freemanovej môžu tieto typy symptómov poskytnúť veľmi potrebné informácie o stave pacienta. „Koža poskytuje vizuálne okno do zápalu, ktorý sa môže odohrávať kdekoľvek v tele,“ uviedla.

Medzi varovné príznaky patrí:

1. Covidové prsty na nohách

Takzvané covidové prsty sú zrejme najznámejším príznakom nákazy koronavírusom súvisiacim s pokožkou. Ide o červené, podráždené a zapálené omrzliny podobné vyrážke. Podľa vyššie uvedeného výskumu sa covidové prsty spájajú s relatívne ľahkým ochorením, iba 16 percent je hospitalizovaných.

2. Erytém

Ak spozorujete suchú, šupinatú vyrážku na koži v kombinácii s niektorým z najbežnejších príznakov COVID-19, je určite čas na testovanie. Táto konkrétna vyrážka je zvyčajne červenej, ružovej, fialovej alebo hnedej farby a môže mať tvar býčieho oka (podobné vyrážke z boreliózy). Rovnako sa môže vyskytovať v menších kruhoch na koži. Táto vyrážka sa hojne vyskytovala v ohnisku nákazy v talianskej Lombardii počas prvej vlny.

3. Vyrážky ako pri žihľavke

Ak sa vám na tele začnú tvoriť vyrážky bez známej alergickej reakcie, môže ísť o symptóm COVID-19. Navštívte svojho lekára predovšetkým v prípade, že v kombinácii s vyrážkami spozorujete aj iné príznaky typické pre toto ochorenie.

Viac info na trendweb.sk

0Shares
Zdravie