Zelenskyj predstavil 10-bodový mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine (video)

Zelenskyj predstavil 10-bodový mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine (video)

15.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videospojenia prihovoril svetovým lídrom na summite krajín G20 na indonézskom Bali.

Mierová dohoda s Ruskom

Predstavil im 10-bodový mierový plán na ukončenie ruskej invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z prepisu zverejneného ukrajinským veľvyslanectvom v Indonézii, na ktorý sa odvoláva spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Plán podľa neho zahŕňa jadrovú bezpečnosť, potravinovú bezpečnosť, osobitný tribunál pre ruské vojnové zločiny a konečnú mierovú dohodu s Moskvou.

Oslobodenie mesta Cherson

Zelenskyj okrem iného vyzval politikov, aby použili všetku ich moc a primali Rusko, „aby upustilo jadrové hrozby“, a zaviedli cenový strop na energie importované z Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Tiež hovoril o nedávnom oslobodení mesta Cherson na juhu Ukrajiny a prirovnal to k bojom, ktoré viedli k porazeniu nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Vyzval aj na ukončenie ruského bombardovania energetickej infraštruktúry pred prichádzajúcou zimou.

Výmena väzňov

Zelenskyj počas svojho virtuálneho príhovoru navrhol výmenu väzňov s Ruskom spôsobom „všetci za všetkých“„Tisícky našich ľudí – vojakov aj civilistov – sú v ruskom zajatí. Brutálne ich mučia – je to masové týranie … Po mene poznáme 11-tisíc detí, ktoré násilne deportovali do Ruska,“ povedal Zelenskyj.

„K tomu pridajte stovky tisíc deportovaných dospelých a uvidíte, akú humanitárnu katastrofu spôsobila ruská vojna. Pridajte politických väzňov – ukrajinských občanov, ktorých držia v Rusku a na dočasne okupovaných územiach, najmä na Kryme. Musíme prepustiť všetkých týchto ľudí … musíme sa spojiť v záujme jediného realistického modelu prepustenia väzňov – všetci za všetkých,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Na summite sa zúčastňuje aj Rusko, ktoré tam zastupuje minister zahraničia Sergej Lavrov. Viacero západných lídrov sa zaviazalo, že s ním nebudú mať žiaden kontakt.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Cherson, rusko-ukrajinský konflikt, Summit G20, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj predstavil 10-bodový mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Divadlo