Planéta 9 EXISTUJE: Podľa astronómov je ale pre nás NEVIDITEĽNÁ

Planéta 9 EXISTUJE: Podľa astronómov je ale pre nás NEVIDITEĽNÁ

o vlastne ľudstvo vie o vesmíre, ktorý obklopuje našu planétu? Čo vieme o našej slnečnej sústave, ktorej sme súčasťou? Musíme si priznať, že veľmi málo. A možno aj to čo si myslíme, že vieme, nie je celkom presné. Astronómovia sú teraz presvedčení, že v našom slnečnom systéme existuje ďalšia planéta, ale je ťažké to vidieť, pretože je tak ďaleko.

Desiatky rokov sa vedci domnievali, že v našej slnečnej sústave existuje deviata planéta – teda desiata, ak by sme rátali aj Pluto. ktoré bolo preradené na trpasličiu planétu. Planéta, nazvaná Planéta Deväť, je považovaná za desaťkrát väčšiu ako Zem a dvadsaťkrát ďalej od Slnka ako Neptún – najväčšia planéta v slnečnej sústave.

Zatiaľ čo existencia Planéty 9 má byť oficiálne preukázaná, uznávaní vedci už dlho predpokladali, že na ďalekom okraji našej slnečnej sústavy sa nachádza veľká planéta.

Vo väčšine hviezdnych systémov majú okolité planéty tendenciu rotovať v súlade s ich hostiteľom.

Avšak v našej slnečnej sústave planéty sú v uhle šiestich stupňov od osi.

Hoci výskumníci sú teraz viac než istý, že Planéta 9 je tam vonku, bolo by v súčasnosti nemožné odhaliť pomocou doterajších ďalekohľadov na takú vzdialenosť.

Dr Surhud More, asociovaný profesor na Kavliho inštitúte pre fyziku a matematiku vesmíru na univerzite v Tokiu, povedal pre Washington Post: “Vždy, keď fotografujeme, existuje možnosť, že sa  Planéta 9 ocitne v zábere.”

NASA prehlásila: “Teraz je ťažšie si predstaviť našu slnečnú sústavu bez deviatej planéty ako jej súčasťou.”

V našom slnečnom systéme existuje aj množstvo ďalších zvláštnych prvkov, ktoré by vysvetlila práve prítomnosť  Planéty Deväť.

Jedným z nich je, že Kuiperov pás – obvodový disk plný ľadových asteroidov, komét a trpasličie planét, ktorý zahŕňa slnečný systém – obieha v opačnom smere ako planéty v ňom.

Scott Shepherd, astronóm v inštitúcii Carnegie Institute for Science vo Washingtone, vysvetlil: “Ak sa veci nachádzajú na tej istej obežnej dráhe, niečo ich tlačí.”

Zdroj: express.co.uk

0Shares
Veda a technika Zaujímavosti