Stretnutie Ruska a Ukrajiny je v rukách Zelenského, o budúcnosti musí ako prvý rozhodovať Kyjev

Stretnutie Ruska a Ukrajiny je v rukách Zelenského, o budúcnosti musí ako prvý rozhodovať Kyjev

10.8.2023 (SITA.sk) – Americké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že rozhodnutie o prípadnom stretnutí medzi ruským vodcom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom rozhodne Volodymyr Zelenskyj. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca amerického ministerstva diplomacie Matthew Miller.

Prvý krok by mal urobiť Kyjev

„Dali sme jasne najavo, že v súvislosti s určovaním budúcnosti Ukrajiny, ako prvý rozhoduje Kyjev, a to platí pre akékoľvek potenciálne rokovania,“ podotkol Miller.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Washington týmto reagoval na iniciatívu prezidenta Spojených arabských emirátov zorganizovať stretnutie prezidentov Ukrajiny a Ruska na klimatickej konferencii v Dubaji. Očakáva sa na nej aj účasť Zelenského.

Zelenského rozhodnutie

Miller pripomenul, že „Zelenskyj už dlho, ešte pred začiatkom tejto vojny, dával najavo, že je otvorený rozhovorom s Ruskom, keď bude Moskva rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny“.

„Tak nech sa sám rozhodne, kedy bude pripravený alebo kedy budú takéto rozhovory. Ale prekážkou vždy bolo a zostáva to, že Putin sa nevzdal svojich imperialistických cieľov, svojho presvedčenia, že Ukrajina podľa neho nie je skutočnou krajinou a nestiahol (ruské) jednotky za svoje hranice,“ skonštatoval Miller.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Stretnutie Ruska a Ukrajiny je v rukách Zelenského, o budúcnosti musí ako prvý rozhodovať Kyjev © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Umenie