Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, bol jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu

Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, bol jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu

9.11.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. novembra, 10:15

Akademický maliar, grafik, ilustrátor a osobnosť slovenskej kultúry a verejného života Miroslav Cipár zomrel v pondelok 8. novembra vo veku 86 rokov v Bratislave. Informovali o tom jeho syn Vlado a dcéra Táňa. Cipár sa narodil 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou.

Ústav pamäti národa (ÚPN) na svojom webe uviedol, že Cipár zohral významnú úlohu aj v prelomovom roku 1989, keď bol jedným zo zakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu a aktérov Nežnej revolúcie.

Stál pri zrode viacerých projektov

ÚPN doplnil, že umelec stál pri zrode a organizovaní viacerých kultúrnych projektov, ako je napríklad Bienále ilustrácií, Trienále insitného umenia či Bienále Danuvius. V roku 1986 začal pôsobiť ako predseda mestskej organizácie Zväzu výtvarných umelcov.

Vyštudoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr aj štúdium grafiky a monu­mentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si výraznú osobnosť akademického maliara a popredného ilustrátora Miroslava Cipára pripomenie v televíznom vysielaní na Dvojke v utorok o 20. hodine v dokumentárnom portréte zo série GEN.sk a vo štvrtok 11. novembra o 18.35 v relácii Chvíľka poézie s veršami Miroslava Válka a kresbami Miroslava Cipára. V tlačovej správe o tom informoval PR manažér telerozhlasu Filip Púchovský.

Hravosť zostáva živá

Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom profile na sociálnej sieti ocenila Cipárove jedinečné ilustrácie z rozprávok a dunajských povestí.

„Vďaka originálnym logám Miroslava Cipára sme neskôr aj letmým pohľadom vedeli, či čítame knihu z vydavateľstva Mladé letá alebo od Slovenského spisovateľa. Už zďaleka vieme rozoznať Slovenskú národnú galériu a pri pohľade na logo Bratislavských hudobných slávností počujeme tóny otváracieho koncertu,” zdôraznila hlava štátu.

Prezidentka doplnila, že hravosť Miroslava Cipára ostáva živá aj po jeho smrti, a to aj vďaka jeho odvahe a túžbe po slobode, ktorú prejavil počas Nežnej revolúcie.

Viac k témam: Nežná revolúcia, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, bol jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Kultúra