Napätie prudko stúpa, Irán sa zmocnil ĎALŠIEHO ropného tankera – USA vydali mrazivé vyhlásenie

Napätie prudko stúpa, Irán sa zmocnil ĎALŠIEHO ropného tankera – USA vydali mrazivé vyhlásenie

Irán zadržal ďalší ropný tanker na Blízkom východe už druhýkrát za menej ako týždeň, keďže napätie v regióne dosahuje bod varu.

Iránske Námorníctvo Zboru islamských revolučných gárd (IRGCN) zajalo komerčný ropný tanker prechádzajúci cez Hormuzský prieliv medzi Perzským zálivom a Ománskym zálivom.

Plavidlo bolo identifikované ako Niovi, ktoré spravujú inteligentné tankery z Pirea v Grécku.

Námorníctvo uviedlo, že polovojenská skupina „prinútila ropný tanker obrátiť kurz a zamieriť do iránskych teritoriálnych vôd pri pobreží Bandar Abbás v Iráne“.

5. flotila vo vyhlásení uviedla: „Akcie Iránu sú v rozpore s medzinárodným právom a narúšajú regionálnu bezpečnosť a stabilitu.

„Pokračujúce prenasledovanie plavidiel zo strany Iránu a zasahovanie do plavebných práv v regionálnych vodách je neoprávnené, nezodpovedné a predstavuje súčasnú hrozbu pre námornú bezpečnosť a globálnu ekonomiku.“

Loď Niovi bola údajne v tranzite z Dubaja do prístavu Fujairah v Spojených arabských emirátoch, keď bola nútená otočiť sa smerom k iránskym teritoriálnym vodám.

Jeho zadržanie je druhým prípadom, keď Irán nelegálne zajal cudzie plavidlo za týždeň.

Brandon Weichert, geopolitický analytik a autor knihy „The Shadow War: Iran’s Quest for Supremacy, Iran“, v exkluzívnom rozhovore pre Express.co.uk uviedol, že to signalizuje začiatok „otvorenej sezóny“ eskalačných krokov.

„Vôbec ma neprekvapuje, že iránske sily zadržali veľký ropný tanker smerujúci do USA.

„Toto je len začiatok otvorenej sezóny proti Američanom.“

„A keďže Čína a Rusko teraz vo veľkom podporujú hru Iránu; Keďže USA sú oveľa viac závislé od globálnej ceny energie, než boli počas Trumpových rokov, tieto zásahy Iránu budú mať čoraz väčší význam.“

Zhruba pätina svetovej ropy prechádza cez Hormuzský prieliv, ktorý leží medzi Iránom a Ománom v Perzskom zálive. Energetika sa zdá byť hlavným bodom vzplanutia medzi Washingtonom a Iránom, ktoré tiež rokujú o oživení jadrovej dohody z roku 2015.

zdroj

0Shares
Šokujúce