Nemecká migračná politika pod vedením Merkelovej bola zlyhaním napriek ružovým tvrdeniam Guardianu

Nemecká migračná politika pod vedením Merkelovej bola zlyhaním napriek ružovým tvrdeniam Guardianu

The Guardian vyhlásil, že rozhodnutie Angely Merkelovej z roku 2015 povoliť vstup viac ako miliónu migrantov do krajiny bolo „hazardom“, ktorý sa „vyplatil“, ale článok prehliada alebo úplne vynecháva mnohé negatívne účinky migračnej krízy na nemeckú spoločnosť a obsahuje aj aspoň jedno nepravdivé tvrdenie.

Dielo začína úspešným príbehom, ktorý poukazuje na sýrskeho utečenca, ktorý skončil na vrchole svojej triedy, ovládal nemecký jazyk a plánuje študovať počítačové programovanie. Zatiaľ čo príbeh pravdepodobne osloví tých, ktorí veria, že Merkelová sa pred piatimi rokmi správne rozhodla otvoriť nemecké hranice, tí, ktorí majú trochu skeptickejší názor, môžu považovať anekdotický príbeh len za jeden z mnohých možných individuálnych príbehov, ktoré mohol Guardian zdieľať, z ktorých mnohé mohli predstavovať oveľa negatívnejší obraz.

Denník The Guardian sa napríklad nerozhodol podeliť sa o príbeh o 19-ročnom sýrskom utečencovi a podporovateľovi ISIS, ktorý stál nemecký štát 5 miliónov EUR a počítal s 24-hodinovým policajným dohľadom, ktorý vyžaduje v malom nemeckom meste na východe krajiny. Muž, ktorý posledné tri roky požadoval, aby ho štvorčlenný policajný detail sprevádzal do supermarketu, stále zostáva v krajine napriek tomu, že bol súdom označený za vážnu teroristickú hrozbu.

The Guardian tiež nepovedal príbeh 6-ročného dieťaťa, ktoré údajne zabil sýrsky migrant, ktorý sa minulý mesiac zúčastnil nelegálnych pouličných pretekov v Drážďanoch. Nelegálne pouličné preteky sú čoraz bežnejším trestným činom, ktorý jeden špičkový prokurátor v Berlíne opisuje ako typický pre mladých migrujúcich mužov.

Hoci masové sexuálne útoky, ktoré sme videli v Kolíne nad Rýnom na Silvestra, získali najviac titulkov, problém nezmizol a podobné príbehy sa v priebehu rokov sčítavali. The Guardian mohol rozprávať jednotlivé príbehy akýchkoľvek migrantov alebo obetí zapojených do rôznych brutálnych znásilnení, ktoré otriasli krajinou, vrátane prípadu desiatich migrantov odsúdených za skupinové znásilnenie nemeckej ženy alebo iného prípadu afganského migranta, ktorý bol obvinený zo znásilnenia 11-ročného dievčaťa, len aby ho sudca prepustil, aby o mesiac neskôr znásilnil 13-ročného tínedžera.

Britské noviny tiež nepovedali príbeh ženy, ktorá povedala, že ju brutálne zbil sýrsky utečenec a zostala sama so škodlivou PTSD z toho, čo opisuje ako stretnutie, ktoré jej zmenilo život, alebo staršieho nemeckého mužaktorého somálsky utečenec nezmyselne zbil do kómy, len aby o 11 mesiacov neskôr zomrel sám, pretože jeho rodina ho kvôli koronavírusu nemohla navštíviť v nemocnici.

Tieto príbehy by takmer určite vrhli aspoň nejaké pochybnosti na celú myšlienku, že hazard sa „vyplatil“, ale noviny sa rozhodli ísť s mladým sýrskym programátorom, pretože to pravdepodobne zapadalo do daného príbehu.

Samozrejme, migranti nie sú jedinými páchateľmi závažných trestných činov v Nemecku, ale krajina je historicky jedným z globálnych lídrov v širokej škále dôležitých metrík, ktoré z nej urobili globálny magnet pre migrantov na celom svete vrátane jej nízkej miery kriminality.

Zmenili to migranti?

The Guardian sa zaoberá otázkou trestnej činnosti migrantov, ale zaraďuje ju do širšieho tvrdenia, že kriminalita v Nemecku v posledných rokoch celkovo klesla. V novinách sa však nespomína, že k tomuto poklesu kriminality došlo napriek rastúcemu podielu trestnej činnosti migrantov od roku 2019. Inými slovami, bez prílevu migrantov v Nemecku by kriminalita bola svedkom ešte prudšieho kolapsu.

V prípade najzávažnejších trestných činov vrátane vrážd, znásilnení a útokov predstavujú migranti veľmi neprimeraný podiel osôb podozrivých zo spáchania trestného činu v krajine. Napríklad v prípade vraždy nemecká kriminálna spolková polícia (BKA) uvádza 40 percent podozrivých ako „migrantov“.

The Guardian poukazuje na údaje z rokov 2014 až 2016 a píše, že väčšina násilných trestných činov sa stala v útulkoch pre utečencov, kde boli väčšinou ubytovaní, Nemecko však odvtedy drasticky znížilo preplnenosť útulkov a presunulo prevažnú väčšinu migrantov do trvalého bývania s väčším súkromím. Napriek tomuto kroku sú migranti stále výrazne nadmerne zastúpení v násilných trestných činoch.

V Nemecku niektoré kategórie trestnej činnosti, ako napríklad sexuálne trestné činy, v skutočnosti narastajú v dôsledku migrantov, čo odráža podobné vzorce, aké sme videli v krajinách ako Švédsko.

V niektorých oblastiach krajiny sú štatistiky obzvlášť znepokojujúce, pričom policajné údaje ukazujú, že takmer polovica všetkých podozrivých zo znásilnenia v Berlíne sú migranti napriek ich malému podielu na obyvateľstve. Nie je tiež jasné, koľko ďalších podozrivých v druhej polovici sú muži druhej alebo tretej generácie s prisťahovaleckým pôvodom.

Terorizmus a nemecká komunita migrantov

Dielo guardianu sa tiež dotýka otázky terorizmu a rastúcej nemeckej komunity migrantov a v niektorých ohľadoch ponúka spravodlivé hodnotenie, ale v mnohých oblastiach neponúka úplný obraz o terorizme v Nemecku.

V jednej časti článku autor tvrdí, že „po sérii siedmich útokov s islamistickým motívom v Nemecku v roku 2016, ktoré vyvrcholili nákladným vozidlom vrazeným na berlínsky vianočný trh v decembri, krajina za posledné tri roky nezažila žiadne ďalšie útoky“.

To nie je pravda. Len tento mesiac iracký migrant prenasledoval a vrazil do motocyklistov v Berlíne, pričom pri rôznych útokoch po celom meste vrátane diaľnice zranil šesť ľudí. Po útokoch na vozidlo Samrad D. vystúpil zo svojho vozidla, zakričal „Allahu Akbar!“ a začal sa modliť na podložke. Predtým tiež písal o tom, že sa umučil pri útoku vozidlom v príspevku na Facebooku.

The Guardian pripúšťa, že od roku 2015 došlo k niekoľkým džihádistickým teroristickým plánom, ale podľa denníka Le Parisien nemecká polícia od decembra 2016 zmarila aj tucet plánovaných útokov na vozidlá, ako napríklad ten, ktorý sme videli na vianočnom trhu Breitscheidtplatz v roku 2016 a pri ktorých zahynulo 12 ľudí.

Podľa francúzskych novín od roku 2013 zaznamenal počet islamistov v Nemecku považovaných za nebezpečných päťnásobný nárast a v súčasnosti ich je 680. Počet salafistov sa od roku 2013 tiež zdvojnásobil a odhaduje sa na približne 11 000.

Článok tiež neinformuje o čase, úsilí a zdrojoch, ktoré polícia a súdy smerujú k tejto otázke. Napríklad nemecký spolkový prokurátor (GBA) oznámil, že v roku 2019 400 z celkového počtu 663 teroristických konaní súviselo s islamským terorizmom, čo predstavuje 60,3 percenta všetkých prípadov, čo sa odzrkadlilo aj v predchádzajúcich rokoch. Z údajov GBA tiež vyplýva, že Sýrčania, Afganci a Iračania tvoria značný počet týchto osôb podozrivých z terorizmu.

V prvej polovici roku 2020 bolo v Nemecku vedených 151 prípadov proti islamistickým osobám podozrivým z terorizmu.

Krajne pravicový terorizmus sa od roku 2015 určite zvýšil spolu s prílevom migrantov do Nemecka, ale opäť platí, že tí, ktorí praktizujú islam, tvoria malú časť celkovej populácie Nemecka, ale napriek tomu islamskí extrémisti zohrávajú v prípadoch terorizmu v krajine veľmi prehnanú úlohu.

Nemecký štát investuje obrovské zdroje vrátane aktívneho monitorovania teroristických hrozieb, aby zabezpečil, že nedôjde k ďalšiemu islamskému teroristickému útoku, čo znamená, že Nemci platia vážnu cenu za Merkelovej utečeneckú politiku otvorených dverí – niekedy je ťažké pochopiť, aká vysoká je jej cena vďaka schopnosti nemeckých orgánov činných v trestnom konaní zastaviť rôzne hrozby, ktorým krajina čelí.

Sociálne náklady Nemecka a finančné náklady na migráciu

The Guardian cituje množstvo štatistík na podporu naratívu, že integračné úsilie v Nemecku sa vyplatilo, ako napríklad skutočnosť, že „viac ako 10 000 ľudí, ktorí prišli do Nemecka ako utečenci od roku 2015, zvládlo jazyk dostatočne na to, aby sa zapísali na nemeckú univerzitu“.

Získanie znalosti nemeckého jazyka je významným úspechom, ale 10 000 je stále nepatrné číslo, keď hovoríme o viac ako milióne utečencov, ktorí prišli do Nemecka. Z údajov z roku 2018 vyplynulo, že takmer polovica všetkých migrantov, ktorí absolvujú jazykové testy na strednú úroveň, nakoniec zlyhala a tento počet sa zvyšoval. Určite nie je ľahká úloha naučiť sa cudzí jazyk, najmä pre starších migrantov, ktorí prišli do Nemecka, ale keď predpokladom pre mnohé pracovné miesta je silná znalosť nemčiny – dokonca aj pre nízkokvalifikované pozície – predstavuje to veľkú spoločenskú výzvu pre integráciu.

The Guardian tiež píše, že „viac ako polovica tých, ktorí prišli, pracuje a platí dane“, avšak ešte minulý rok nemecký Spolkový úrad práce uviedol, že približne tri štvrtiny všetkých Sýrčanov v produktívnom veku v Nemecku dostali Hartz IV, čo sú platby z nemeckého systému sociálneho zabezpečenia. Hartz IV sa dáva aj tým, ktorí zarábajú tak málo, že si nemôžu zarobiť na živobytie len svojou prácou.

Podľa Die Welt dostalo 74,9 percenta sýrskych utečencov transferové platby od štátu a miera nezamestnanosti sýrskych občanov bola v júni minulého roka 44,2 percenta. Od roku 2015 tvoria Sýrčania pravidelne najväčšiu skupinu všetkých nových žiadateľov o azyl a utečencov prichádzajúcich do Nemecka. Die Welt tiež dodáva, že takmer 40 percent všetkých príjemcov sociálnych dávok v Nemecku sú cudzinci.

Nemecko tiež zaplatilo obrovské náklady na odbornú prípravu, zamestnávanie a integráciu utečencov. V roku 2018 nemecká vláda vynaložila na migrantov rekordných 23 miliárd EUR vrátane dotácií na nájomné, platieb pre nezamestnaných, jazykových lekcií a ďalších výhod. Ani tento údaj nezohľadňuje, čo jednotlivé štáty minuli, pričom hamburská vláda zverejnila údaje, z ktorých vyplýva, že v období od roku 2015 do konca roka 2019 vynaložila na žiadateľov o azyl 5,35 miliardy EUR.

Iné štúdie tiež zistili odlišné výsledky ako údaje o zamestnanosti, ktoré citoval Guardian, vrátane štúdie zverejnenej nemeckým Spolkovým úradom pre migráciu a utečencov (BAMF) asi pred rokom a pol, ktorý zistil, že 65 percent zo 7 500 migrantov, s ktorými robili rozhovory, bolo stále bez práce.

Existujú aj „neviditeľné náklady“ masovej migrácie a s tým spojeného nárastu populácie. Majú podobu preplnenejších materských škôl a škôl, viac učebných zdrojov zameraných na deti, ktoré nemajú znalosti nemeckého jazyka, dlhšie čakacie doby v nemocniciachviac odpadu a viac vozidiel na cestách. V prípade nehnuteľností v Nemecku Deutsche Bank povzbudzuje skutočnosť, že vyššia migrácia by mala pomôcť podporiť nemecký trh s nehnuteľnosťami, ale pre mladých ľudí, ktorí sa snažia kúpiť si svoj prvý dom a potenciálne si založiť rodinu, je kúpa domu viac mimo dosahu ako kedykoľvek predtým, zatiaľ čo ceny prenájmov naďalej prudko stúpajú.

Je tu aj menej hmatateľný vplyv, ktorý má multikulturalizmus na veľmi súdržnú spoločnosť, ktorú si Nemecko udržiava už desaťročia. Multikulturalizmus priniesol nielen pozitíva, ako sú potraviny na Blízkom východe a lacnejšia pracovná sila, ale viedol aj k novej realite v Nemecku, kde problémy ako mrzačenie ženských pohlavných orgánov teraz po prvýkrát ohrozujú tisíce žien a rastúca kriminalita klanov spája policajné zdroje. Takéto jedinečné výzvy prispievajú k všeobecným výzvam, ktorým čelí každý štát, keď sa snaží zabezpečiť svojich občanov a zabezpečiť hladké fungovanie spoločnosti.

Do Germans believe Merkel’s gamble truly ‘paid off’?

The question also arises, if Merkel’s gamble has paid off then why doesn’t she want it to “pay off” again? The Guardian writes:

Merkel never recanted her words of August 2015, as many even in her own party insisted she should. But she did ensure a situation like the one that followed won’t be repeated on German soil during her tenure.

Merkel’s efforts to ensure that a migrant wave such as the one seen in 2015 does not occur again appears to be tacit acknowledgment that Germans have little appetite for more migration.

Polling backs that sentiment up. One poll conducted this week by Augsburger Allgemeine asked Germans about Merkel’s famous 2015 phrase “Wir schaffen das,” which roughly translates to “We can do this” in English, with Merkel using the phrase to assure Germans that the country could manage a refugee influx from Syria. The poll found that “of more than 5,000 people surveyed, more than 50 percent thought her statement was rather or fully inaccurate, while 37 percent said it had turned out to be completely inaccurate.”

Other polls have shown that when the question of migration is broken down between EU and non-EU migration, Germans are not as welcoming as commonly portrayed. A major EU Barometer poll, for example, showed that Germans are more opposed to non-EU migration than supportive, with 48 percent saying they were against non-EU migration while 44 percent supported it, a finding that has not changed much since 2015. In 2017, a majority of Germans said they could not take in any more refugees and a major YouGov survey this year found that 63 percent of Germans did not trust their government on migration and 61 percent feel ‘insecure” about migration. Another 38 percent listed it as the top security threat the EU faces.

At the same time, as the Guardian reports, the Alternative for Germany (AfD) party still never gained real traction in the country, and Merkel’s approval rating certainly remains strong, partly due to the government’s response to the coronavirus issue.

But it remains difficult to parse how much of the AfD’s lack of support has to do with Merkel and her policies and how much of it is related the country’s media, educational and political system’s anti-AfD sentiments.

Regardless of the reason behind the lack of support for the AfD, migration appears to be a top issue for many Germans, and yet only a small minority of the public appears to be able to support the country’s main immigration restrictionist party, unlike what has been seen in other countries like Denmark, France, Austria, and Italy.

Will Germany’s migrants integrate?

Much depends on how migrants continue to integrate into German society over the coming years. There is little doubt that situation has improved from 2015 in many regards, but there are still gravely worrying trends.

Even for Germany’s oldest and largest migrant community, the Turks, there are still stark cultural differences between Germans and even second- and third-generation ethnic Turks.

Many German Turks are eligible to vote in Turkish elections, with a record 50 percent of Germany’s eligible voters from the Turkish diaspora turning out in 2018. The results are worrying, with 421,845 German Turks voting in favor of Islamic hardliner Recep Tayyip Erdoğan, representing 64.8 percent of all Turks that voted in Germany. The Turkish autocrat received a higher percentage of votes than he received from Turkey’s own population.

Even more worrying is that Erdoğan received even stronger support in other countries. For example, 74.9 percent of Turkish voters in Belgium casting a ballot for Erdoğan.

Europe’s Turkish community is enthusiastically voting for a man that has implored his compatriots living in Europe to “go live in better neighborhoods. Drive the best cars. Live in the best houses. Make not three, but five children. Because you are the future of Europe. That will be the best response to the injustices against you.”

Erdoğan has openly said that democracy was only a tool to be used to usher in Islamic rule. The Guardian itself has labeled him a “dictator” and the NGOs the Guardian loves to cite, such as Human Rights Watch, have documented his autocratic rule, jailing and torturing of political opponents, academics, and secularists, attacks on the press, and the brutal armed conflict he has waged against Turkey’s Kurdish minority.

Nearly two out of every three Turks in Germany is voting for a man whose interior minister, Süleyman Soylu, said just this year that migration will “bring down Europe” and that “the governments in Europe will change, their economies will deteriorate, their stock markets will collapse” all due to Turkey’s threat of sending one million migrants to Greece’s borders.

If 64.8 percent of Turks are willing to vote for someone so opposed to the European values that most Germans say they hold dear, integration has been a failure.

That is not only the opinion of AfD voters, but in 2010, was also the opinion of Merkel herself. She said at the time that “multiculturalism has failed, utterly failed” and that the onus for integration was on people migrating to Germany. Merkel’s remarks came the same week that Horst Seehofer, who is now serving as the country’s interior minister, called for a halt of all Arab and Turkish migration to Germany. Merkel’s remarks in 2010 still remain difficult to reconcile with her decision just five years later and admit over a million migrants from the Middle East.

It is also worth taking a look at Germany’s neighbors to understand just how stark the problem of integration is in the Europe. In Denmark, 75 percent of Muslims want to ban criticism of Islam. Sweden has seen a serious uptick in crime, including hundreds of explosions over the last year, which have been tied to the country’s growing migrant population.

Vo Francúzsku, ktoré má najväčšiu moslimskú populáciu v Európe, prieskum ukázal, že takmer polovica moslimov podporuje právo šaría v krajine, čo naznačuje silnú podporu v rámci moslimskej komunity pri odstraňovaní európskych hodnôt a práv mnohých žien. Francúzsko tiež videlo 36 percent moslimov, ktorí sa zúčastnili prieskumu spoločnosti Pew, ktorí tvrdili, že samovražedné bombové útoky by mohli byť v niektorých prípadoch oprávnené v roku 2006, keď bola táto otázka položená naposledy.

Len tento týždeň uverejnil francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo, cieľ islamského teroristického útoku v roku 2015, výsledky, ktoré ukázali, že 74 percent moslimskej mládeže považuje svoje náboženské presvedčenie za dôležitejšie ako „hodnoty Francúzskej republiky“.

Keďže spoločnosť Pew Research odhaduje, že moslimská populácia Európy by sa v nasledujúcich 30 rokoch mohla strojnásobiť na 75 miliónov, pričom v Nemecku by sa mohol zaznamenať výrazný nárast, je príliš skoro na vyhlásenie, či sa rozhodnutie Merkelovej skutočne vyplatilo len päť rokov. Koniec koncov, Nemecko sa bude jej rozhodnutím zaoberať v nasledujúcich desaťročiach.

zdroj

0Shares
Šokujúce Správy Svet