Veľvyslankyňa OSN u Bidena: „Biela nadradenosť“ v amerických „Zakladajúcich dokumentoch a zásadách“

Veľvyslankyňa OSN u Bidena: „Biela nadradenosť“ v amerických „Zakladajúcich dokumentoch a zásadách“

Veľvyslankyňa OSN Linda Thomas-Greenfieldová v stredu pre národnú akčnú sieť Al Sharpton (NAN) uviedla, že „pôvodný hriech otroctva votrel do našich zakladajúcich dokumentov a princípov bielu prevahu.“

Thomas-Greenfieldová predniesla prejav na 30. výročnom samite NAN, kde dostala cenu Sharptona za „celoživotný aktivizmus“ a poďakovala mu za „neustúpenie“. Nespomenula Sharptonovu históriu antisemitskej, rasistickej a homofóbnej rétoriky ani jeho úlohu pri podnecovaní nepokojov proti Židom.

Vo svojich pripravených poznámkach Thomas-Greenfieldová uviedla:

Hovorila som o Medzinárodnom dni odstránenia rasovej diskriminácie. Ten deň – a spomienka – bola pre mňa osobná. Povedala som teda OSN niekoľko osobných príbehov. Povedala som im o tom, ako bola moja prababička Mary Thomasová, narodená v roku 1865, dieťaťom otrokyne. Iba tri generácie odo mňa. Vyrastala som na segregovanom Juhu. Preniesli ma do segregovanej školy. Cez víkendy spálili Klani kríže na trávnikoch v našom susedstve.

Podelila som sa o tieto príbehy a ďalšie, aby som na medzinárodnej scéne uznala, že som osobne zažila jednu z najväčších nedokonalostí Ameriky. Sama som videla, ako pôvodný hriech otroctva votrel bielu nadradenosť do našich zakladajúcich dokumentov a zásad. Ale tiež som zdieľala tieto príbehy, aby som ponúkla pohľad, jednoduchú pravdu, ktorú som sa naučila v priebehu rokov: Rasizmus nie je problémom človeka, ktorý ho zažije.

Ale keď hovorím, že rasizmus je problémom každej spoločnosti, znamená to, že sa musíme pozerať aj za hranice Ameriky. Na štyroch desaťročiach a na štyroch kontinentoch v zahraničnej službe som zažila rasizmus v nespočetných medzinárodných kontextoch. Od príliš invazívnych prehliadok na letiskách, cez policajné profilovanie môjho syna až po nútené čakanie za bielymi patrónmi v reštaurácii. Rasizmus bol a stále je každodennou výzvou v zahraničí. A pre milióny je to viac ako výzva. Je to smrteľné.

Niektoré z citovaných prípadov, ktoré uviedla Thomas-Greenfieldová, vrátane prípadu Breonny Taylor, nemajú nijaké dôkazy o rasovej zaujatosti. Generálny prokurátor v Kentucky Daniel Cameron – prvý štátny čierny generálny prokurátor štátu – vlani v septembri oznámil, že v prípade nebudú vznesené obvinenia voči policajtom, pretože tí najskôr klepali predtým, ako na nich Taylor vystrelil zbraňou.

Prezident Donald Trump stiahol USA z Rady OSN pre ľudské práva v roku 2018 práve preto, lebo chránili nedemokratické režimy a obsedantne kritizovali Izrael. Medzi členmi rady je aj Čína.

„Za posledné desaťročie Rada OSN pre ľudské práva zhruba 80-krát odsúdila Izrael, pričom ignorovala mnohé z najhorších prípadov porušovania ľudských práv kdekoľvek na svete,“ pripomenul vtedajší prezident Trump v prejave z roku 2019. Vyzývať toto neslýchané pokrytectvo , Stiahol som USA z Rady OSN pre ľudské práva. “

0Shares
Šokujúce