Generálny prokurátor Žilinka oznámil ruskej prokuratúre, že dohodnutú spoluprácu nenaplní

Generálny prokurátor Žilinka oznámil ruskej prokuratúre, že dohodnutú spoluprácu nenaplní

1.3.2022 (Webnoviny.sk) – Generálna prokuratúra SR (GP SR) po napadnutí Ukrajiny oznámila Generálnej prokuratúre Ruskej federácie, že dohodnutý program spolupráce prokuratúr nebude zo slovenskej strany naplnený. Informovala o tom hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Výzva koaličných poslancov

K ukončeniu spolupráce s ruskou prokuratúrou v utorok generálneho prokurátora Maroša Žilinku vyzvali viacerí koaliční poslanci.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Generálna prokuratúra SR nepotrebuje výzvy politikov, ako postupovať a reagovať na napadnutie Ukrajiny ozbrojenými silami Ruskej federácie,“ povedala Tökölyová s tým, že Žilinka ihneď po napadnutí Ukrajiny dôrazne verejne odsúdil bezprecedentný akt agresie Ruskej federácie voči Ukrajine a vyjadril ľudskú a profesionálnu podporu ukrajinským prokurátorom a ich rodinám, ako aj pripravenosť humanitárnej pomoci v rámci kapacít rezortu prokuratúry.

Žilinkova cesta do Moskvy

Hovorkyňa doplnila, že generálny prokurátor tieto skutočnosti opakovane deklaroval aj v telefonických rozhovoroch s rezortnou kolegyňou – generálnou prokurátorkou Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Súčasťou januárovej cesty generálneho prokurátora Žilinku do Moskvy bol aj podpis Programu spolupráce medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie na roky 2022 a 2023.

Súčasťou dohody malo byť organizovanie odborných stretnutí zameraných na oblasti korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ako aj oblasti ochrany práv a oprávnených záujmov sociálne zraniteľnej skupiny občanov, napríklad nezaopatrených detí či osôb so zdravotným postihnutím.

Viac k témam: Generálny prokurátor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálny prokurátor Žilinka oznámil ruskej prokuratúre, že dohodnutú spoluprácu nenaplní © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko