KDH kritizuje RTVS, priestor v politických diskusiách by mali dostať aj slabšie strany

KDH kritizuje RTVS, priestor v politických diskusiách by mali dostať aj slabšie strany

9.3.2021 (Webnoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada určiť objektívne pravidlá pre priestor vymedzený politickým stranám v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS).

Rada pre vysielanie a retransmisiu a Rada RTVS dostali podnet od mimoparlamentného KDH na preskúmanie objektívnosti tvorby politickopublicistických programov rádiotelevízie. V tlačovej správe o tom informoval Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.

Rozpor so zákonom

Ako ďalej priblížil, hnutie vyzýva na bezodkladné určenie objektívnych pravidiel pre pozývanie a vystupovanie zástupcov politických strán vo vysielaní RTVS.

Podľa hnutia nimi môžu byť napríklad dosiahnuté výsledky v ostatných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) či prekročenie hranice troch percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov.

RTVS ako vysielateľ zriadený zákonom podľa KDH dlhodobo neposkytuje rovnaký mediálny priestor relevantným politickým stranám, čím sťažuje ich rovnakú účasť v politickej súťaži. Podľa hnutia k tomu dochádza neodôvodnene a v priamom rozpore so zákonom o vysielaní, retransmisii a zákonom o RTVS.

Vysielaniu chýba vyváženosť

Hnutie dodáva, že vysielaniu RTVS v rámci obsahu tvorených politickopublicistických programov a spravodajských programov chýba od ostatných volieb do NR SR vyváženosť.

„Osobitne v prípade pozývania hostí do relácií ‚O 5 minút 12‘ a ‚Sobotné dialógy‘. Do televíznej debaty O 5 minút 12 boli zástupcovia mimoparlamentných strán pozvaní od ostatných volieb iba raz do jednej spoločnej relácie, aj to iba z dôvodu ich funkcie poslancov Európskeho parlamentu,“ upozorňuje KDH.

Podľa hnutia by mala práve verejnoprávna inštitúcia dbať na dodržanú objektivitu obsahu a poskytovania priestoru tak, ako je to ustanovené v zákone a umožňovať tak komunikovať politickým stranám a hnutiam so svojimi voličmi.

Pre zabezpečenie očakávanej proporcionálnosti vysielania navrhuje KDH stanoviť obdobie, počas ktorého budú mať zástupcovia všetkých politických strán prístup k rovnakému mediálnemu priestoru na základe objektívne určených pravidiel. Podľa hnutia môže ísť napríklad o obdobie jedného roka.

Viac k témam: politicke diskusie, rozhlasové vysielanie, spravodajský obsah
Zdroj: Webnoviny.sk – KDH kritizuje RTVS, priestor v politických diskusiách by mali dostať aj slabšie strany © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko