Polícia odhalila organizovanú skupinu, okrádala dôchodcov po celom Slovensku

Polícia odhalila organizovanú skupinu, okrádala dôchodcov po celom Slovensku

21.11.2023 (SITA.sk) – Trnavskí policajti odhalili organizovanú skupinu, ktorá okrádala dôchodcov po celom Slovensku. Krajskí vyšetrovatelia obvinili dvoch mužov vo veku 18 a 20 rokov z Lučenca zo zločinu podvodu. Obaja obvinení sú stíhaní väzobne, hrozí im až 10 rokov väzenia.

Tisíce eur od dôchodcov

Od januára do augusta tohto roka sa im podarilo postupne vylákať tisíce eur od dôchodcov, z toho trikrát v Trnave, ale aj v Prešove, Martine, Bratislave a Pezinku.

Sedem obetí obrali o viac ako 66-tisíc eur a šperky v hodnote dvetisíc eur. Podvodníci sa pri telefonátoch seniorom vydávali za policajtov, používali aj známe legendy o nehode ich blízkych alebo o ochrane peňazí.

Ako informovala hovorkyňa trnavskej polície Mária Linkešová, podvodníci až šesťkrát použili legendu o policajtovi. Poškodeným zavolal falošný príslušník policajného zboru a žiadal od nich peniaze, ale aj zlato za to, že pomôžu ich blízkym pri riešení dopravnej nehody, pri ktorej došlo k zraneniu manželov a malých detí.

Domové prehliadky u podozrivých osôb

„Osoby postupne vyplatili rôzne kaucie s tým, že podľa inštrukcií volajúceho peniaze vložili do obálok a odniesli ich na dohodnuté miesto, kde ich prevzala už čakajúca osoba, prípadne tieto mali podľa inštrukcií vložiť do smetnej nádoby,“ priblížila konanie podvodníkov Linkešová.

V Martine nahovorili 84-ročnej staršej žene, že všade sú podvodníci, aj v banke, a v záujme ochrany jej peňazí má všetky vybrať. V telefóne ju navigoval muž, aby obálku s kabelkou vložila pri nákupnom stredisku do smetnej nádoby, z miesta sa vzdialila a keď došlo k odovzdaniu deväťtisíc eur, mohla si kabelku opäť zobrať.

V spolupráci okresnej a krajskej kriminálnej polície Trnava boli vykonané domové prehliadky u podozrivých osôb. V Lučenci policajti našli a zaistili viaceré dôkazy, ktoré ich usvedčujú z podvodov, od oblečenia, telefónov, SIM kariet, počítača a USB kľúčov.

Viac k témam: Podvodníci, trnavská polícia
Zdroj: SITA.sk – Polícia odhalila organizovanú skupinu, okrádala dôchodcov po celom Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko