Kováčik požiadal o odňatie prípadu Úradu špeciálnej prokuratúry, na súd prišiel aj Fico (video)

Kováčik požiadal o odňatie prípadu Úradu špeciálnej prokuratúry, na súd prišiel aj Fico (video)

12.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 12. augusta 13:18

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik požiadal, aby Generálna prokuratúra SR odňala jeho prípad Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a pridelila ho inej prokuratúre.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku to vo štvrtok oznámil prokurátor Michal Šúrek, ktorý v procese s Dušanom Kováčikom zastupuje ÚŠP. Zároveň Dušan Kováčik vzniesol námietku zaujatosti voči Šúrekovi.

Ako Šúrek povedal na súde, o námietke zaujatosti rozhodovať nebude, nakoľko vec sa nachádza už v súdnom konaní a on je len jednou zo strán v spore. Rovnako sa vyjadril aj o žiadosti na odňatie a prikázanie veci.

Fico verí vo víťazstvo spravodlivosti

Na súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom sa na Špecializovaný trestný súd do Pezinka vo štvrtok ako verejnosť prišiel pozrieť expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Ako uviedol pre médiá, celú záležitosť považuje za politický proces a frašku. Jediným svedkom proti Dušanovi Kováčikovi je podľa neho „udavač“ Ľudovít Makó, z ktorého médiá robia celebritu.

Fico doplnil, že dúfa v prípade Dušana Kováčika vo víťazstvo spravodlivosti. „Je to komplot voči jeho osobe,“ dodal Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dömötör zopakoval, prečo ho odsúdili

V procese s Kováčikom vypovedal bývalý člen skupiny takáčovcov Csaba Dömötör. Toho len minulý týždeň Okresný súd Bratislava III (OS BA III) odsúdil na podmienečný trest pre trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy.

Na otázku obhajcov Dušana Kováčika, aký bol dôvod tohto odsúdenia povedal, že ho obvinený Peter Petrov prezývaný Tiger naviedol, aby vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre za účelom prepustenia jeho kamaráta Mateja Zemana z väzby.

Konkrétne Dömötör na polícii povedal, že spolu s Matejom Zemanom viezli úplatok 100 000 eur na stretnutie s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Františkom Böhmom a bývalým šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom. Podľa rozsudku OS BA III sa na základe tejto výpovede Makó aj Böhm neskôr dostali do väzby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dömötör Kováčika nepoznal

„Stále trval na tom, že musím myslieť na to, že mám malé dieťa, aby ma nezavreli,“ povedal Dömötör o Petrovi Petrovovi. Pokiaľ ide o Dušana Kováčika, Dömötör uviedol, že ho nepozná a tiež nevie nič o tom, že by mal prijať 50 000 eur.

Obžalovaný v tejto súvislosti pripomenul, že výpoveď Dömötöra, v ktorej nepravdivo uviedol, že videl peniaze ako aj ich odovzdanie Makoóvi a Böhmovi, je súčasťou spisu v jeho prípade.

Podľa výpovede Mateja Zemana totiž malo spomenutých 100 000 eur slúžiť na zabezpečenie prepustenia Ľubomíra Kudličku z väzby. Dušan Kováčik tiež zdôraznil, že svedok krivú výpoveď urobil pred tým istým vyšetrovateľom, ktorý mal na starosti jeho prípad. V tejto súvislosti označil vyšetrovateľa za zaujatého.

Zeman zaslal ospravedlnenie

Rovnako ako Dömötöra pre krivú výpoveď alebo marenie spravodlivosti obvinili aj Petra Petrova a Mateja Zemana. Polícii sa ich však nepodarilo zadržať a momentálne je na nich vyhlásené pátranie. Matej Zeman pritom už vypovedal v procese s Dušanom Kováčikom a vo štvrtok bol predvolaný opätovne. Podľa sudkyne však súdu zaslal ospravedlnenie.

Ako svedok na súde vypovedal aj podnikateľ Ján Buocik. Ten však povedal, že o skutkoch v obžalobe proti Dušanovi Kováčikovi nemá „ani šajnu“. Na súd ho predvolali z dôvodu, že podľa výpovede Mateja Zemana on poskytol peniaze určené na prepustenie Kudličku.

Svedok to však rezolútne poprel s tým, že s Matejom Zemanom spolupracoval len raz na predaji nehnuteľnosti pred štyrmi alebo piatimi rokmi. „On to má celé vymyslené, potreboval odpovede na vaše otázky a ja som sa mu hodil do tej skladačky,“ povedal Buocik sudkyni.

Súd by sa zároveň dnes alebo v piatok 13. augusta mal zaoberať opätovnou žiadosťou Dušana Kováčik o prepustenie z väzby.

Trvá na svojej nevine

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: súdy, takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Kováčik požiadal o odňatie prípadu Úradu špeciálnej prokuratúry, na súd prišiel aj Fico (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko