Šikuta sa obul do Mazáka. Za pošpinenie dobrého mena sudcu Najvyššieho súdu by mal niesť zodpovednosť, odkázal

Šikuta sa obul do Mazáka. Za pošpinenie dobrého mena sudcu Najvyššieho súdu by mal niesť zodpovednosť, odkázal

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ničím nepodložené poškodzovanie mena Najvyššieho súdu SR (NS SR) musí prestať, a to najmä, ak prichádza zo strany justičných autorít. Vyhlásil to predseda NS SR Ján Šikuta.

Reagoval tak na vyhlásenie predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka k predsedovi trestnoprávneho kolégia NS SR Františkovi Moznerovi, ako aj na jeho následné kroky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Kriminalizácia sudca NS SR

Šikuta považuje za neprípustné, ak vrcholný predstaviteľ súdnej rady v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov kriminalizuje sudcu NS SR bez akýchkoľvek dôkazov.

„Ospravedlnenie za takéto ničím nepodložené tvrdenia, vychádzajúce zo špekulácií, môže byť satisfakciou len vo vzťahu k poškodenému sudcovi, ak ten tak zváži, v žiadnom prípade však nie je spôsobilé reparovať naštrbené renomé najvyššieho súdu ako vrcholnej inštitúcie všeobecných súdov,“ uviedol šéf NS SR.

Ospravedlnenie nestačí

Zároveň uviedol, že je presvedčený o spôsobilosti predsedu súdnej rady poznať dôsledky takéhoto konania a rovnako by mal byť pripravený za ne niesť patričnú zodpovednosť.

„Takéto konanie nemôže zostať bez povšimnutia. V slušnej spoločnosti sa za takéto vyjadrenia poškodzujúce meno sudcu najvyššieho súdu, a teda aj inštitúcie ako takej smerom k európskym inštitúciám, vyvodzuje zodpovednosť,“ uzavrel Šikuta, ktorý o svojom postoji informoval aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (nom. SaS). Rovnako tak urobí aj smerom k predsedom Najvyšších súdov Európskej únie.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák v liste z 15. decembra 2020 adresovanému predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov napísal, že František Mozner je stále podozrivý z pokusu o spoluprácu s tými, ktorí sú vo väzbe za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mazák súčasne požiadal predsedníčku, aby túto pasáž považovala za bezpredmetnú a neprihliadala na ňu.

Zdroj: Webnoviny.sk – Šikuta sa obul do Mazáka. Za pošpinenie dobrého mena sudcu Najvyššieho súdu by mal niesť zodpovednosť, odkázal © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko