Krajiny na juhu Európy v dôsledku vlny horúčav zápasia s lesnými požiarmi, oheň vyčíňa aj v Turecku

Krajiny na juhu Európy v dôsledku vlny horúčav zápasia s lesnými požiarmi, oheň vyčíňa aj v Turecku

13.7.2022 (Webnoviny.sk) – Európu, ktorá čelí nezvyčajnej vlne horúčav, vo viacerých častiach sužujú lesné požiare. Hasiči bojujú s ohňom v Portugalsku, Španielsku, južnom Francúzsku či Turecku.

Šéf civilnej ochrany v Portugalsku André Fernandes informoval, že viaceré požiare viedli k evakuácii viac ako 600 ľudí. Zhruba 120 osôb potrebovalo lekársku starostlivosť, pričom dvaja sú vážne zranení.

Vo Francúzsku evakuovali tisícky ľudí

S najhorším požiarom v strednom Portugalsku bojuje 1 300 hasičov za pomoci hasičských lietadiel, ďalšie sa usiluje dostať pod kontrolu ďalších 1 000 požiarnikov. Portugalsko čelí mimoriadne vysokým teplotám, minulý týždeň v regióne Alentejo namerali 46 stupňov Celzia.

S dvoma požiarmi pri Bordeaux na juhozápade Francúzska podľa regionálnej pohotovostnej služby bojuje viac ako 800 hasičov. Požiare vypukli v utorok pri mestách Landiras a La Teste-de-Buch a spálili viac ako 1 800 hektárov územia.

V dôsledku nich evakuovali z táborísk a obcí v zalesnenej oblasti zhruba 6 500 ľudí. Počet zranených zatiaľ nie je jasný. Regionálna samospráva zakázala aktivity v ohrozených lesnatých oblastiach.

Požiar vypukol aj v Turecku

Výstrahy pred vznikom požiarov v dôsledku suchého, horúceho počasia a silného vetra platia vo viacerých regiónoch na juhu Francúzska.

Vo viacerých mestách na juhu Španielska v utorok namerali 43 stupňov Celzia. Pre lesný požiar na západe krajiny, ktorý pohltil 3 500 hektárov územia, tam v ten istý deň evakuovali viac ako 400 ľudí.

Požiar vypukol aj v juhozápadnom Turecku blízko obce Mesudiye neďaleko rezortu Datca. Oheň sa podľa úradu provinčného guvernéra pohybuje smerom k obývanej oblasti. Na hasení požiaru sa podieľa najmenej deväť vrtuľníkov a päť lietadiel.

Viac k témam: Horúčavy, Lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny na juhu Európy v dôsledku vlny horúčav zápasia s lesnými požiarmi, oheň vyčíňa aj v Turecku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet