Kuleba apeluje na Čínu, aby využila svoj vplyv na Putina a žiadala okamžité zastavenie vojny

Kuleba apeluje na Čínu, aby využila svoj vplyv na Putina a žiadala okamžité zastavenie vojny

2.3.2022 (Webnoviny.sk) – Čína uviedla, že naďalej plánuje zohrávať „konštruktívnu úlohu pri zmierňovaní napätia v súvislosti s Ukrajinou“.

Referuje o tom spravodajský web CNN s tým, že šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba apeloval na čínskeho ministra zahraničných vecí o pomoc pri sprostredkovaní prímeria v čase ruskej invázie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Čína vždy podporuje a povzbudzuje všetky diplomatické snahy vedúce k mierovému urovnaniu ukrajinskej krízy, víta začatie mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou a dúfa, že obe strany budú pokračovať v procese dialógu a rokovaní a budú hľadať politické riešenie, vyhovujúce legitímnym bezpečnostným obavám oboch strán,“ uviedol v stredu na brífingu hovorca ministra zahraničných vecí Wang Wen-pin.

Čína ako sprostredkovateľ prímeria

Ako vo vyhlásení uviedol čínsky rezort zahraničných vecí, samotný minister Wang I telefonoval s Kulebom, ktorý povedal, že Ukrajina je ochotná udržiavať komunikáciu s Čínou a „očakáva, že Čína sprostredkuje uzavretie prímeria“.

Kuleba taktiež v utorok pre CNN povedal, že Číňania sú „pripravení hľadať mierové riešenie“ v diplomatických rozhovoroch o ukončení vojny. Apeloval na čínskeho náprotivka, aby Čína využila svoj vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, vzťahy s Ruskom a naliehala na okamžité zastavenie vojny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Čína varovania spojencov odmietla

Na rozdiel od štátnych príslušníkov mnohých iných krajín nedostali čínski štátni príslušníci na Ukrajine pokyny na opustenie krajiny pred začiatkom ruskej invázie. Pred ruským útokom čínski predstavitelia odmietli varovania Spojených štátov a ich spojencov, že sa blíži agresívny krok Moskvy.

Zdá sa však, že Čína tento týždeň zmenila kurz. Približne 400 študentov z čiernomorského prístavného mesta Odesa a ďalších 200 z hlavného mesta Kyjev opustilo v pondelok Ukrajinu, informoval štátny denník Global Times, ktorý sa odvolával na čínske veľvyslanectvo na Ukrajine. V utorok sa očakávala evakuácia ďalších 1000 čínskych občanov do susedných krajín.

Viac k témam: Mierové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kuleba apeluje na Čínu, aby využila svoj vplyv na Putina a žiadala okamžité zastavenie vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet