Matovičovo ministerstvo dáva ruky preč od vyplácania dotácií na nájomné, peniaze vraj môže nájsť aj Sulík

Matovičovo ministerstvo dáva ruky preč od vyplácania dotácií na nájomné, peniaze vraj môže nájsť aj Sulík

18.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. mája 15:14

Ministerstvo hospodárstva SR môže samé vyčleniť finančné prostriedky na vyplácanie dotácií na nájomné a nemusí čakať na rozhodnutie rezortu financií.

Peniaze sú vraj v novele rozpočtu

Takto ministerstvo vedené Igorom Matovičom reagovalo na vyhlásenia o tom, že brzdí poskytovanie uvedenej pomoci.

„Rezort financií zdôrazňuje, že ministerstvo hospodárstva malo a má možnosti, ako v prípade nevyhnutnej potreby nájsť a dočasne vyčleniť potrebné prostriedky zo svojho vlastného rozpočtu, či už úsporou alebo presunom z iných oblastí. Pomoc pre podnikateľské subjekty preto neviazne na ministerstve financií,“ skonštatoval rezort pre agentúru SITA.

Zároveň pripomenul, že zdroje na tento účel sú zahrnuté v novele štátneho rozpočtu, ktorá momentálna čaká na schválenie v parlamente. Podľa nej by ministerstvo hospodárstva mohlo mať na vyplácanie nájmov k dispozícii ešte ďalších 20 mil. eur.

Matovič je dosť rozcestovaný

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdenia rezortu financií odmieta. „To nie je tak, že my môžeme ľubovoľné peniaze ľubovoľne použiť, to tak nefunguje,” skonštatoval.

Potvrdil, že na dotácie na nájmy sa v minulom roku špeciálne vyčlenilo 200 mil. eur, ku koncu roka sa však z tejto sumy nevyčerpalo 144 mil. eur a tie museli vrátiť späť do štátneho rozpočtu. „A teraz nám ich ministerstvo financií prideľuje po čiastkach,” dodal.

O uvoľnenie ďalších zdrojov požiadali 28. apríla, pričom rezort vedený Matovičom opakovane urgovali. „Pán minister je aj dosť rozcestovaný, tak možno sa k tomu ešte nedostal,” podotkol Sulík.

Opätovne zopakoval, že ak jeho rezort niekde ušetrí zdroje, nemôže ich iba tak použiť inde. „My máme takto viazané ruky a ja si myslím, že je to správne, len predpokladá to, že ministrovi financií nebude trvať 20 dní, kým podpíše jednu žiadosť,“ uzavrel.

Druhé kolo dotácií na nájomné

Rezort hospodárstva vyplatil v druhom kole dotácií na nájomné viac ako 49 mil. eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom. Minulý týždeň zároveň informoval, že aktuálne pomoc nepokračuje tak, ako by mala, keďže čakajú na uvoľnenie ďalších zdrojov zo strany ministerstva financií.

Druhé kolo dotácií na nájomné by pritom malo byť posledné. V prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu už plánoval rezort hospodárstva postupovať podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona. Jeho prípravu má v kompetencii ministerstvo financií. Na jeho predstavenie sa stále čaká.

Viac k témam: dotácie na nájomné, Ekonomické dopady koronavírusu, minister financií SR, minister hospodárstva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovičovo ministerstvo dáva ruky preč od vyplácania dotácií na nájomné, peniaze vraj môže nájsť aj Sulík © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet