Útok na prístav v Odese zasiahol vojenské ciele, tvrdia Rusi, zničili vraj loď a sklad s raketami z USA

Útok na prístav v Odese zasiahol vojenské ciele, tvrdia Rusi, zničili vraj loď a sklad s raketami z USA

24.7.2022 (Webnoviny.sk) – Raketový útok na prístav v ukrajinskej Odese v sobotu podľa ruských vojenských predstaviteľov zasiahol len vojenské ciele.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že tam „vysoko presné rakety dlhého doletu z mora zničili ukotvenú ukrajinskú vojnovú loď a sklad s protilodnými raketami Harpoon, ktoré dodali USA kyjevskému režimu“.

Raketa mala zasiahnuť silo

Ukrajinská armáda v sobotu informovala, že Moskva zaútočila na odeský námorný prístav štyrmi strelami s plochou dráhou letu, pričom dve zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorkyňa tamojšieho velenia Natalija Humeňuková povedala, že útok nezasiahol žiadne skladisko s obilím.

Turecký minister obrany však povedal, že má správy od ukrajinských úradov, že jedna raketa zasiahla obilné silo a druhá dopadla neďaleko, hoci ani jedna neovplyvnila nakladanie v dokoch.

Deň po podpise dohôd

Útok na prístav v Odese sa odohral ani nie deň po tom, čo Rusko a Ukrajina podpísali identické dohody s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom o znovuotvorení čiernomorských prístavov za účelom uvoľnenia cesty pre vývoz miliónov ton obilia z Ukrajiny po mori na svetové trhy.

Tie zaviazali Kyjiv aj Moskvu, aby sa zdržali útokov na tri čiernomorské prístavy. Zatiaľ nie je jasné, ako útok ovplyvní plány na obnovenie vývozu obilia cez bezpečné koridory z Odesy, Čornomorska a Južného.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku v televíznom prejave v sobotu večer povedal, že „zničil samotnú možnosť“ dialógu s Ruskom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Odesa, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Útok na prístav v Odese zasiahol vojenské ciele, tvrdia Rusi, zničili vraj loď a sklad s raketami z USA © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet