Legendárny hudobník zakladal kapely Zóna A a Slobodná Európa Braňo Alex odišiel

Legendárny hudobník zakladal kapely Zóna A a Slobodná Európa Braňo Alex odišiel

Vo veku 55 rokov zomrel slovenský hudobník, skladateľ a textár Braňo Alex. Úmrtie basgitaristu, „priateľa a celoživotného ‚súpútnika'“ oznámila na sociálnej sieti legendárna punková kapela Slobodná Európa., ktorej bol členom.

Najznámejší slovenský punkrocker, jeden z nestorov vôbec celej česko-slovenskej punkovej scény Braňo Alex kedysi spoluzakladal dnes už legendárne kapely Zóna A (1984) a neskôr Slobodná Európa (1989) .

Skupinu Slobodná Európa založili traja bývalí členovia Zóny A, Braňo Alex (basová gitara), Peter „Ozi“ Hurtig (bicie) a Sveťo Korbel (gitara, zo Zóny odišiel o niečo skôr) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber. Debutový album Pakáreň vydali v roku 1991 vo vydavateľstve Opus. Následne zo skupiny Ozi odišiel a na jeho miesto nastúpil bubeník skupiny Tublatanka Ďuro Černý. Ale onedlho sa začal o post bubeníka deliť s Romanom „Čunďo“ Čunderlíkom.

Druhý album Unavení a zničení vyšiel v roku 1994. Členovia skupiny začínajú postupne prepadať drogám. To vedie k tomu, že Slobodná Európa vyhlásila v roku 1995 dlhú pauzu na neurčito. Počas nej sa členovia skupiny venovali iným aktivitám. Bubeníci mali „civilnú“ prácu, Sveťo Korbel sa uchýlil k náboženstvu a Whisky točil videoklipy pre iné kapely. Aktívne sa hudbe venoval len Braňo Alex, ktorý vydal sólový album This is punk rock from Transylvania.

Návrat skupiny nastal v roku 2002, tentoraz už len s Ďurom Černým ako bubeníkom. Slobodná Európa hrala pri príležitosti svadby speváka Whiskyho s Dorotou Nvotovou. Tá sa na čas (do decembra 2003) stala aj koncertnou členkou (hrala na klávesy a saxofón). V júli 2002 Ďura vystriedal Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Ten si zahral na treťom radovom albume Trojka. Krátko na to začal so skupinou hrať ako koncertný gitarista Braňo „Temo“ Černák. V roku 2006 vyšiel výberový album Bestofka a zároveň skupinu opustil Tuleň. Oficiálnymi členmi zostali Whisky, Braňo Alex a Sveťo Korbel, za bicími vystupoval na koncertoch Ďuro Vitez. Toho neskôr nahradil Černý, ktorý sa vrátil do skupiny.

Martin „Žumo“ Zymanyi zo skupín O.B.D. a Happy Melon vystriedal v roku 2012 Braňa Alexa. V apríli 2014 vyšiel štvrtý radový album Štvorka. Na jar roku 2015 vystriedal Braňa Černáka na poste gitaristu Vlado „Jerzi“ Jurča (predtým Extip, Zóna A). V tom istom roku z dôvodu pretrvávajúcich zdravotných problémov Juraja Černého zvyknú zaskakovať bývalý člen skupiny Tuleň, alebo Cibi z Davovej psychózy. Vo februári 2016 Juraj Černý zomrel a na jeho post sa vrátil Tomáš Vojtek. V roku 2018 zo skupiny odišiel Žumo, ktorého vystriedal Laco Lučenič.

Zo zdravotných dôvodov Braňo Alex zavesil basgitaru na klinec v marci 2012, keď pre problémy so šľachami v rukách nebol už ďalej schopný hrať v Slobodnej Európe.

Na pódiá sa mu podarilo vrátiť ako spevákovi v roku 2016 so svojím programom This is punkrock from Transylvania. To bol zároveň aj názov jeho sólového albumu, ktorý vydal ešte v roku 1999.

 

0Shares
Hudba Kultúra Slovensko Správy z domova