Vedci tvrdia, že človek môže žiť až 7 minút po smrti a dokonca s vami komunikovať. Ako je to možné?

Vedci tvrdia, že človek môže žiť až 7 minút po smrti a dokonca s vami komunikovať. Ako je to možné?

Ľudia sa vždy pýtali, čo sa stane s človekom v okamihu jeho smrti. Aj o tejto téme sa pred časom diskutovalo na sociálnej sieti TikTok a niektorí používatelia mali trochu obavy. TikToker @jade.loves.crime podľa Ladbible objasnil, čo sa stane s mozgom, keď sa život človeka skončí.

„Vedeli ste, že keď zomriete, váš mozog akoby vedel, že ste mŕtvi?“ povedala vo videu. Telo sa zvyčajne považuje za mŕtve, keď srdce prestane biť, ale mozog naďalej funguje niekoľko minút. V roku 2017 o tom informovali aj výskumníci z University of Western Ontario. Aktivita mozgových vĺn pokračovala aj po zastavení srdcového rytmu a arteriálneho krvného tlaku, čo naznačuje, že mozog môže pokračovať vo funkcii krátko po smrti.

Samozrejme, činnosť orgánu závisí aj od toho, ako zomriete. Ak sa to stane napríklad v dôsledku poranenia hlavy, je možné, že mozog sa vypne oveľa rýchlejšie. Ak zomriete na srdcový problém, váš mozog sa zastaví len na chvíľu. Vedci uskutočnili niekoľko zaujímavých štúdií, ktoré ukázali, že mozog má dostatok energie na to, aby fungoval až sedem minút po smrti.

„Vyskytli sa prípady, keď ľudia dokázali inteligentne komunikovať aj potom, čo ich srdce prestalo biť. Je to ako injekcia s anestetikom a máte niekoľko sekúnd na to, aby ste hovorili predtým, ako zhasnú svetlá. Len preto, že váš mozog stále funguje, neznamená to, že budete pri vedomí,“ povedala.

fotka: Ladbible.com, Bigthing.com, Ahajournals.org, BBC.com, Titulný obrázok: Pixabay.com/artbejo

0Shares
Veda a technika Zaujímavosti