Zo sedemtisíc jazykov na svete je ohrozených asi polovica, tisícpäťsto jazykov môže do konca storočia zaniknúť

Zo sedemtisíc jazykov na svete je ohrozených asi polovica, tisícpäťsto jazykov môže do konca storočia zaniknúť

27.12.2021 (Webnoviny.sk) – Do roku 2100 by mohla vymrieť až pätina svetových jazykov. Ako informuje web euronews.com, podľa štúdie Austrálskej národnej univerzity zo sedemtisíc identifikovaných svetových jazykov je v súčasnosti asi polovica ohrozených, pričom 1500 je obzvlášť ohrozených.

„Zistili sme, že bez okamžitého zásahu by sa vymieranie jazykov mohlo v nasledujúcich 40 rokoch strojnásobiť. A do konca tohto storočia by sa mohlo prestať hovoriť 1500 jazykmi,“ povedal spoluautor štúdie Lindell Bromham.

Medzi najprekvapivejšie zistenia patrili tie, že v niektorých krajinách tamojšie jazyky ohrozuje dlhšia školská dochádzka a lepšie dopravné prepojenie vidieka s väčšími mestami. Dominantné jazyky vďaka týmto aspektom pohlcujú tie menšie.

Medzi oblasti s obzvlášť veľkým počtom jazykov, ktoré sa blížia k zániku, patria Afrika, východ a stred Sibíri, Severná Austrália, Stredná Amerika, severozápadná časť Tichého oceána či južný cíp juhoamerického kontinentu.

Experti však tvrdia, že sa objavujú i nové jazyky. Takýmto príkladom je napríklad kenský „sheng“, zmes angličtiny, svahilčiny a miestnych jazykov.

Viac k témam: Jazyk, vymieranie jazykov
Zdroj: Webnoviny.sk – Zo sedemtisíc jazykov na svete je ohrozených asi polovica, tisícpäťsto jazykov môže do konca storočia zaniknúť © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zaujímavosti