Českí a americkí ministri obrany potvrdili záujem o uzavretie dohody o obrane

Českí a americkí ministri obrany potvrdili záujem o uzavretie dohody o obrane

Dohoda nebude zahŕňať zriadenie americkej vojenskej základne v Českej republike.

Ministri obrany Českej republiky a Spojených štátov potvrdili vo štvrtok vo Washingtone svoj záujem uzavrieť dohodu o obrannej spolupráci.

Na rozdiel od podobných zmlúv USA s inými krajinami bude dohoda všeobecnejšia – napríklad nešpecifikuje presný počet vojakov, ktorí majú byť nasadení do krajiny, ani sa v nej nezmieňuje o zriadení americkej vojenskej základne v Českej republike. Píše portál NOVINKY.CZ

„Chcela by som oficiálne potvrdiť český zámer podpísať Dohodu o obrannej spolupráci (DCA), ktorá posilní našu pozíciu dobrého spojenca Spojených štátov,“ uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová, ktorá je presvedčená, že dohoda prehĺbi spoluprácu v rámci NATO.

Dohoda údajne pomôže aj s modernizáciou českej armády, ktorá sa snaží nahradiť zastarané sovietske vybavenie. Podľa Černochovej je Česko uprostred rokovaní o kúpe ďalších vrtuľníkov Bell a musí sa zaoberať aj budúcnosťou ťažkých brigád a stíhačiek.

Americký minister obrany Lloyd Austin sľúbil, že dohliadne na to, aby Česká republika mala prioritu so Spojenými štátmi, pokiaľ ide o jej plánované modernizačné projekty.

Na druhej strane Černochová počas rokovaní s Austinom nespomenula otázku zriadenia americkej vojenskej základne v Českej republike a dohoda o obrane nebude obsahovať ani odkaz na ňu.

0Shares
ČeskoAktuálně