Bidenove plány ohľadom povinného očkovania v amerických firmách dostali trhlinu, súd jeho nariadenie pozastavil

Bidenove plány ohľadom povinného očkovania v amerických firmách dostali trhlinu, súd jeho nariadenie pozastavil

7.11.2021 (Webnoviny.sk) – Americký odvolací súd dočasne zablokoval plány prezidenta Joea Bidena na povinné očkovanie vo firmách.

Nariadenie vyžaduje, aby pracovníci súkromných spoločností s viac ako 100 zamestnancami boli do 4. januára plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo raz do týždňa absolvovali testy na koronavírus.

Prezidenta má prekračovať právomoci

Súd však zistil „vážne zákonné a ústavné“ problémy. Preto príkaz pozastavil a dal Bidenovej administratíve čas do pondelka, aby na jeho rozhodnutie zareagovala, informuje spravodajský portál BBC.

Nariadenie na súde napadli štáty Texas, Louisiana, Mississippi, Južná Karolína a Utah, ktoré vedú republikáni, a tiež súkromné spoločnosti a náboženské skupiny. Vo svojich žalobách obvinili prezidenta z prekračovania jeho právomocí.

Príkaz očkovania vo veľkých firmách by sa dotkol viac ako dvoch tretín zamestnancov v Spojených štátoch a podľa Bidena by stanovil národný štandard bezpečnosti v zamestnaní.

Mnohé firmy už očkovanie vyžadujú

Mnohé spoločnosti v USA už vyžadujú od zamestnancov očkovanie a podobné požiadavky sa vzťahujú aj na externých zamestnancov armády a federálnych orgánov.

Súdne zrušenie spomenutého nariadenia by bola veľká rana pre úsilie Bidenovej administratívy o rozšírenie očkovania.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Bidenove plány ohľadom povinného očkovania v amerických firmách dostali trhlinu, súd jeho nariadenie pozastavil © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zdravotníctvo