Ivan Mikloš: Slováci zarábajú príliš veľa

Ivan Mikloš: Slováci zarábajú príliš veľa

Ivan Mikloš je extrémne pravicový slovenský ekonóm, ktorý za Dzurindovej vlády v rokoch 2002 až 2006 pôsobil na poste ministra financií. Do rovnakej funkcie sa opätovne dostal za Radičovej vlády v rokoch 2010 až 2012. V poslednej dobe pôsobil ako poradca ukrajinskej vlády.

Mikloš sa už v minulosti „preslávil“ rôznymi kontroverznými výrokmi. Vôbec neskrýval svoje nadšenie z príchodu imigrantov: „Imigráciu je potrebné vnímať aj v súvislosti s demografickým vývojom, nízkou pôrodnosťou a starnutím populácie, takže by sme ju nie že nemali odmietať, ale mali by sme ju aktívne podporovať.“ Viac sa dočítate TU.

Najnovšie sa zablysol ďalším skvostom. V rozhovore pre Plus 7 dní sa posťažoval, že na Slovensku idú mzdy pracujúcich ľudí príliš rýchlo nahor: „Slovenský problém už sedem rokov je, že minimálna mzda rastie rýchlejšie ako priemerná mzda a tá zase rastie rýchlejšie ako produktivita práce.„

Na otázku, či naša ekonomika je v problémoch preto, že zarábame príliš veľa na to, čo robíme, odpovedal jednoznačne: „Áno, presne tak, aj keď viem, že neekonómovia teraz asi nesúhlasne krútia hlavou.„

Miklošovi sa teda zdá, že Slováci zarábajú príliš veľa. Tak si poďme pozrieť štatistiky. Slovensko s minimálnou mzdou 580 eur mesačne patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny s najnižšou minimálnou mzdou. Pod nami je už len 6 krajín a to Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko a Bulharsko, kde je mesačná minimálna mzda len 312 eur.

Naopak, na prvej priečke je Luxembursko s minimálnou mzdou až 2 142 eur , nasleduje Írsko 1 656 eur, Holandsko 1 636 , Belgicko 1 594, Nemecko má min. mzdu 1584 eur, Francúzsko 1539 a Španielsko 1 050 eur.

Dôležitým faktorom je tiež priemerná mzda. Na Slovensku sa v treťom štvrťroku 2019 pohybovala na úrovni 1 068 eur mesačne. Aj keď sa táto suma môže zdať vysoká, v skutočnosti ju dostáva len minimum Slovákov. Vyše 70 % zamestnancov na Slovensku dostáva mzdu nižšiu než je táto priemerná suma.

Keď priemernú mzdu na Slovensku porovnáme so zvyškom Európskej únie, zistíme, že opäť sme na chvoste. Najvyššiu priemernú mzdu má opäť Luxembursko a to až neuveriteľných 4682 eur mesačne. Nemecko má 3775 a napríklad Španielsko 2220 eur mesačne.

Z týchto čísel je evidentné, že Slováci nie sú na tom čo sa týka miezd ani zďaleka dobre a skutočne len sociálny netvor, ktorý hľadí len na ekonomiku a nie na ľudské životy môže tvrdiť , že Slováci zarábajú príliš veľa.

zdroj: hlavnespravy.sk

0Shares
Slovensko Šokujúce