Migranti trpia! Vo Francúzsku sú špinaví a majú hlad, píše známy server. A nielen tam. V Únii riešia, kam ich dajú. A prišli so šokujúcim nápadom, už je v obehu

Migranti trpia! Vo Francúzsku sú špinaví a majú hlad, píše známy server. A nielen tam. V Únii riešia, kam ich dajú. A prišli so šokujúcim nápadom, už je v obehu

Problém s migrantmi počas Koronavirové krízy aj otázka financovania následkov pandémie v Európe. Takéto otázky sa riešili na serveri Euractiv.com. „V čase, keď vlády v celej Európe začali premýšľať o prepustení ľudí z väzieb, aby sa zbavili týchto oblastí, kde sú ľudia uväznení spoločne, a preto sú viac ohrození, Bosna robí pravý opak,“ skritizovala vládnem Bosny Jelena Sesarová, pracovníčka Amnesty International . Úrady v krajine vraj neurobili nič, aby sa vysporiadali s krízou v krajine. Eurokomisárka premýšľa o presunutie migrantov na hotely. A ako sa bude Koronavirové krízy financovať? Francúzsko má nápad.

 

Server EURACTIV.cz informujúci o dianí v Európe prišiel s článkom o tom, ako pandémia koronavírusy zasiahla migrantov v Európe. Vo Francúzsku vraj stovky migrantov žijú vonku bez riadnej hygieny a nemajú vraj dostatok potravín. Tvrdí to charitatívna organizácia Refugee Info Bus (Utečenecký informačné autobus). Pomocníci, ktorí varili migrantom teplé jedlá v severnom Francúzsku, boli totiž nútení kvôli pandémii koronavírusy ukončiť svoju činnosť. Vraj 1 600 ľudí musí spať v blatistých provizórnych táboroch okolo Calais.

Hoci v krajine je prikázaný zákaz vychádzania či povinné sociálne dištancovanie, tak toho migranti nie sú schopní. Tí totiž v súčasnosti nie sú schopní vytlačiť formulár, ktoré je nutné mať so sebou, keď človek vo Francúzsku opustí svoj domov. Takéto formulára je potrebné mať napríklad k vstupu do obchodu. Keďže teda pomocníci z charitatívnych organizácií musí byť doma, tak potravinové balíčky majú poskytovať miestne orgány, také základné potravinové balíčky obsahujú kúsok chleba, syr a maslo.

Podľa EurActiv sa to však netýka čisto iba Francúzska. Pre autority po celej Európe vraj bude výzvou zabezpečiť v súčasnej dobe migrantom základné potreby tak, aby sa udržal koronavírus na uzde. Napríklad v Grécku v nedeľu piateho apríla bola na migračné tábor uvalená karanténa potom, čo päťdesiattriročný Afganec bol otestovaný pozitívne na covid-19, išlo už o druhý prípad v Grécku. Miestne úrady uzavreli tábor na ostrove Lesbos, kde je ubytovaných osemnásť tisíc migrantov.

V Bosne boli presunuté tisíce migrantov a žiadateľov o azyl do dočasného tábora pri dedine Lipa, 25 kilometrov od chorvátskych hraníc. Úrady súhlasili s tým, aby nový tábor mene vlády riadila Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Dánska rada pre utečencov. Odhaduje sa, že 3 000 z tých, ktorí sa snažia preniknúť do EÚ cez Chorvátsko, leží v opustených budovách alebo spí vonku v regióne, zatiaľ čo ďalších 4 100 je ubytovaných v zariadeniach spravovaných IOM.

„IOM sa snaží čo najlepšie vytvoriť dôstojné podmienky a zabezpečiť primeraný prístup k zdravotným a ďalším podporným službám. Zariadenie však zostávajú preplnená a nevhodná na dlhodobý pobyt, „uviedla Jelena Sesarová, pracovníčka Amnesty International.

Migranti a utečenci, ktorí sa nedostali do oficiálnych zariadení počas zimy, sa nemôžu efektívne izolovať a nemôžu sa dostať do zdravotných zariadení, ktoré sú pre bežných občanov. „Bosnianske štátne orgány za posledné dva roky neurobili takmer nič, aby sa vysporiadali s migračnou krízou v krajine, a prakticky opustili kantón Una-Sana, aby sa vysporiadali s tokom utečencov,“ oznámila Sesarová pre EurActiv. Bosnianske orgány sa už skôr dostali pod silnú kritiku kvôli táboru Vucjak, ktorý bol postavený na bývalej skládke blízkosti chorvátskych hraníc v oblasti s nášľapnými mínami z vojny v 90. rokoch, kde migranti žili bez vykurovania, tečúcej vody alebo záchodov. Vlani v decembri úrady rozložili tábor Vucjak a premiestnili stovky ľudí, ktorí v mieste bývali, do nového tábora blízko Sarajeva.

Úrady obstarávajú 40 stanov, z ktorých každý je schopný pojať až 50 ľudí. „Takéto stany sa už používajú v iných táboroch.“ Vraj však neposkytujú veľa súkromia a údajne to nie je miesto pre izoláciu alebo pre sociálnu dištancovanie, ktoré je potrebné na obmedzenie šírenia vírusu, „varovala Sesar.

Ďalším problémom je vraj bezpečná preprava tisícov utečencov na nové miesto pri zachovaní dištančných opatrenia na zabránenie infekcii koronavírusy. „V čase, keď vlády v celej Európe začali premýšľať o prepustení ľudí z väzieb, aby sa zbavili týchto oblastí, kde sú ľudia uväznení spoločne, a preto sú viac ohrození, Bosna robí pravý opak,“ skritizovala vládu Sesarová.

EÚ v stredu (8. apríla) oznámila balík pomoci vo výške 15,6 miliárd EUR pre cudzie krajiny zasiahnuté pandémiou koronavírusy, pričom 2,8 miliardy EUR je vyčlenených na výskum, zdravotníctvo a vodné systémy, čo zahŕňa podporu rovnakého prístupu migrantov a utečencov ku zdravotníctva. Šéf zahraničných vecí EÚ Josep Borrell však potvrdil, že nie sú žiadne nové peniaze a že financovanie bude pochádzať z prerozdelenia existujúcich prostriedkov a programov.

Členské štáty EÚ sa snažia presídliť najviac zraniteľné migrantov z utečeneckých táborov do hotelov, ktoré sú počas pandémie v súčasnosti prázdne. „Teraz by sme mali uskutočniť okamžitú evakuáciu najzraniteľnejších jedincov z týchto táborov, aby mohli byť zabezpečení v hotelových izbách alebo bytoch a neboli nakazení, pokiaľ v týchto táboroch vypukne vírus,“ povedala komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson Deutsche Welle.

Iný článok na tomto serveri sa týkal financií ohľadom koronavírusy. Francúzsko podľa článku nevylučuje myšlienku vydanie spoločného dlhu s ostatnými krajinami eurozóny. V prípade veta Nemeckom by potom vraj Francúzska premýšľala o založení koalície podobne zmýšľajúcich krajín v tejto otázke. Francúzsko podporuje myšlienku podporiť tie najviac postihnuté krajiny Koronavirové krízou, ktorými sú Španielsko a Taliansko. Tie patria aj medzi najviac zadlžené krajiny.

Bývalý grécky premiér Alexis Tsipras nedávno uviedol, že ESM (Európsky stabilizačný mechanizmus) by mohol byť ideálnym mechanizmom pre vydanie veľkého koronabondu vzhľadom k jeho bonite požičať si za výnimočných podmienok. „Eurobond bez Nemecka a Holandska by rozhodne nebol tak silný, ale nezabudnime, že ostatné členské štáty spoločne predstavujú viac ako 2/3 HDP EÚ. Potrebujú len vôľu, aby sa posunuli dopredu. Môže to byť tiež jediný spôsob, ako sa Európa môže pohnúť dopredu, „povedal.

Holandsko a Taliansko sú stále v rozpore s podmienkami spojenými s výpomocou ESM. Hoci súhlasí s nízkou podmienenosťou počas Koronavirové krízy, Haag trvá na tom, že po skončení krízy musí krajina uskutočniť reformy ako súčasť bežnej výpomoci ESM. Na druhej strane, Rím usiluje o nulovú podmienenosť. Francúzsko navrhlo vytvorenie fondu Corona, ale stále nie je rozhodnuté o tom, ako bude financovaný. Znenie takéhoto návrhu je zásadný vzhľadom k tomu, že môže znamenať vydanie spoločného dlhu.

zdroj: parlamentnelisty.cz

0Shares
Šokujúce Svet