Na španielskych Kanárskych ostrovoch rastie napätie medzi migrantmi a miestnymi obyvateľmi

Na španielskych Kanárskych ostrovoch rastie napätie medzi migrantmi a miestnymi obyvateľmi

S pribúdajúcim počtom migrantov sa denne vyskytujú kruté a krvavé prestrelky medzi miestnymi obyvateľmi a žiadateľmi o azyl. Prokuratúra vyšetruje podľa informácií.cz aj prípad, v ktorom miestni obyvatelia WhatsApp organizovali útoky proti migrantom.

V súčasnosti na ostrove žije asi 11 000 migrantov, väčšina z nich žije v hlavnom meste Las Palma a neďaleko turistického mesta Maspalomas na juhu ostrova. Miestni hovoria, že bezpečnosť na ostrove kvôli migrantom prudko poklesla. Španielska vláda však takéto tvrdenia odmieta a tvrdí, že údaje ukazujú, že od novembra sa na Kanárskych ostrovoch stalo iba 45 trestných činov súvisiacich s migrantmi.

Kanárske ostrovy boli vážne poškodené epidémiou koronavírusov. V súčasnosti je pre turistov k dispozícii iba pätina obvyklej kapacity, ktorá typicky dominuje v ekonomike ostrova. Mnoho hotelov je zatvorených, čo viedlo štát k tomu, aby ich začal prenajímať s cieľom ubytovať migrantov, ktorí pricestovali zo severnej Afriky. Väčšina migrantov pochádza zo Západnej Sahary a Maroka. Informuje portál RMX.

„Iba minimum tých, ktorí pricestujú, má nárok na azyl,“ tvrdí Javier A. González Vega, politológ z univerzity v Oviede. Drvivá väčšina z nich preto nemá nárok na trvalý pobyt v EÚ.

„Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, väčšina osôb prichádzajúcich do Talianska nie sú utečenci. Hlavnými krajinami pôvodu lodných migrantov v januári boli Alžírsko, Pobrežie Slonoviny a Bangladéš, “napísal minulý rok politický redaktor nemeckého denníka Die Welt Marcel Leubecher v článku, ktorý podrobne uviedol, že väčšina migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more prichádza kvôli ekonomickým výhodám a iným výhodám a nie útekom o život.

0Shares
Šokujúce Svet