Betónové steny a drony: Grécke plány pre utečenecké tábory porušujú ľudské práva

Betónové steny a drony: Grécke plány pre utečenecké tábory porušujú ľudské práva

„Bol to pocit, že keď sme spali, zatvorili naše krídla,“ povedal 16-ročný afganský utečenec pre portál Al Jazeera.

„Mám pocit, že nebudeme ani vidieť autá prechádzajúce cez cestu a nebudeme vidieť ani trávu vonku v prírode.“ Uvidíme steny okolo nás, je to veľmi dusivý pocit. “

Šedé steny vysoké tri metre sa stavajú okolo utečeneckého tábora Ritsona neďaleko Atén a plánuje sa výstavba múrov okolo ďalších 24 táborov na gréckej pevnine.

Úrady obyvateľom tábora povedali, že hradby slúžia na ich vlastnú ochranu, tvrdila Amiri.

„Hovoria nám, že je to kvôli vašej bezpečnosti,“ povedala. „Hovoria, že to na tvojom živote nič nezmení.“

Napriek ubezpečeniam, že sa každodenný život obyvateľov táborov nezmení, výzva na predkladanie ponúk, zverejnená vládou, odhaľuje rozsiahle opatrenia na zosilnenie bezpečnostných opatrení v utečeneckých táboroch po celom Grécku.

Drony hliadkujúce z neba, magnetické brány s integrovanými termografickými kamerami, röntgenové prístroje a bezpečnostné kamery na vstupných a výstupných bodoch sú len niektoré z nástrojov, ktoré sa plánujú implementovať.

Podľa ministerstva pre migráciu existujú aj návrhy na zatvorenie brán tábora okolo 21:00, aby sa zabránilo odchodu ľudí.

Podľa výzvy budú tieto sledovacie systémy nainštalované v 39 táboroch na pevnine a na gréckych ostrovoch; 75 percent nákladov bude hradených z Európskeho fondu pre vnútornú bezpečnosť.

Samotné hradby stáli asi 28,4 milióna eur (34,8 mil. USD) a boli z veľkej časti financované Európskou komisiou.

Tineke Strik, európsky člen parlamentu (MEP) zo skupiny Zelení / EFA, pre Al Jazeera povedal: „Nemôžeme akceptovať, že peniaze EÚ sa používajú na stavbu betónových múrov okolo utečeneckých táborov. Píše portál Aljazeera.

„Namiesto toho musíme investovať do lepšej budúcnosti pre týchto ľudí.“ Umiestnenie múrov okolo táborov vedie iba k menšej integrácii do miestnej komunity, menšej kontrole zo strany mimovládnych organizácií a novinárov a zhoršeniu podmienok v táboroch. Je to skutočne veľmi jednoduché: byť utečencom by nemalo viesť k uväzneniu. “

0Shares
Šokujúce Svet