Pápež neznesie Orbánovo Maďarsko. Bol by radšej, keby sa kongres konal na Marse alebo v Caracase alebo na Havane – kdekoľvek, kde by sa nemusel stretnúť s Orbánom

Pápež neznesie Orbánovo Maďarsko. Bol by radšej, keby sa kongres konal na Marse alebo v Caracase alebo na Havane – kdekoľvek, kde by sa nemusel stretnúť s Orbánom

Prvý eucharistický kongres sa začal v Budapešti a bude sa konať ako prvý v Maďarsku od roku 1938. Je iróniou, že pandémia obmedzuje počet účastníkov, zatiaľ čo v roku 1938 Berlín v rámci odplaty proti Nemecku zatvoril hranice pre náboženských pútnikov z Nemecka a Rakúska. Odsúdenie národného socializmu pápežom Piom XI.

Poľskí pútnici boli v tom čase tretím najväčším kontingentom, iba za Talianskom a Československom. Boli srdečne vítaní, napriek tomu, že Varšava bola pre usporiadanie podujatia rivalom Budapešti, nakoniec sa stiahla v prospech Maďarov, ktorí si pripomínali 900. výročie smrti svätého Štefana, prvého uhorského kráľa.

Cesty Poľska a Maďarska sa budú opäť krížiť 12. septembra, keď pápež František navštívi Budapešť. V ten istý deň bude Varšava hostiť blahorečenie poľského kardinála Stefana Wyszyńského. Pápež František strávi v Budapešti iba sedem hodín, potom bude tri a pol dňa tráviť na susednom Slovensku.

V Maďarsku prebieha rozsiahly komentár k rozhovoru, ktorý minulý týždeň poskytol španielskemu rozhlasu pápež František. V tomto rozhovore pápež povedal, že nevie, či sa stretne s Viktorom Orbánom:

„Neviem, či sa s ním stretnem.“ Viem, že úrady pošlú niekoho, kto ma pozdraví. Nejdem do centra Budapešti. Stretnem tých, ktorí ma prídu pozrieť, ale neviem, kto príde. Poznám ich prezidenta, ktorý bol na omši v maďarskej časti Rumunska. Prišiel s ministrom, ale nemyslím si, že to bol Orban. “ Píše portál RMX.

Jeho komentáre boli interpretované ako pohŕdanie Orbánom a pokus o jeho poníženie. To je pohľad vatikánskeho experta Giuseppe Rusconiho, ktorý bol prekvapený, že pápež svoju záľubu v Orbánovi nemaskoval:

„Je faktom, že argentínsky pápež neznesie Orbánovo Maďarsko. Bol by radšej, keby sa kongres konal na Marse alebo v Caracase alebo Havane – kdekoľvek, kde by sa nemusel stretnúť s Orbánom. Najradšej by sa rozprával s Madurom alebo Castrovými dedičmi, ale na jeho nešťastie sa udalosť stala v Budapešti. Musí s tým žiť – je to však ťažké a nerobí nič, aby to utajil. “

0Shares
Šokujúce