Podla portálu Foreign policy Sýrský utečenci sú už neni utečencami. Ale Európanmi

Podla portálu Foreign policy Sýrský utečenci sú už neni utečencami. Ale Európanmi

Migranti, ktorí utiekli zo sýrskej vojny, teraz chcú skutočné členstvo vo svojich nových domovských krajinách.

Zradnými námornými trasami, po mesiacoch alebo dokonca rokoch v stiesnených utečeneckých táboroch a po vyplatení mastných súm prevádzačom, dorazilo do západnej Európy na vrchol sýrskeho konfliktu viac ako milión Sýrčanov. Desať rokov po sýrskej vojne, zatiaľ čo aktívne boje z veľkej časti utíchli, sa väčšine sýrskych utečencov stále nezdá bezpečný návrat do svojej krajiny. Na prvom mieste je stále represívna vláda, z ktorej utiekli, a väčšina utečencov sa obáva, že po návrate by mohli byť prenasledovaní za účasť na protestoch, za podporu povstalcov, opustenie povinnej vojenskej služby alebo len za úplatok.

V priebehu rokov mnohí tiež tvrdo pracovali na integrácii do svojich hostiteľských krajín. Naučili sa miestny jazyk, našli si prácu a platili si skôr, ako by boli úplne závislí od veľkosti štátu. Konečne si vybudovali život v takom počte demokratických národov, aký si želali, aby bola Sýria, a nevedia si predstaviť, že by to všetko nechali za sebou. Západoeurópske krajiny poskytli určitú formu ochrany tým, ktorí prišli, a napriek aktivistickým šelestom postupných deportácií aktivisti tvrdia, že zákonná ochrana vládam v tom bráni a podľahne tlaku v tomto smere od krajnej pravice.

Hovoria, že aj keď sa dá termín utečenec použiť pejoratívne a možno izoluje celú komunitu, je to nevyhnutná právna kategória iba na ochranu Sýrčanov pred deportáciou. Väčšina sýrskych utečencov však dúfa, že sa asimilovajú ako občania do svojich hostiteľských krajín a niektorí sa už zapojili do volebnej politiky. Je to už desaťročie, čo sa začalo sýrske povstanie pri hľadaní demokracie, dodržiavania ľudských práv a slušného života. Vykorenení títo ľudia teraz naháňajú politický hlas v Európe.

Podľa správy spoločnosti DIW Berlin, ktorá je súčasťou Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum a ktorý radí rôznym zainteresovaným stranám v oblasti politiky, bola polovica utečencov v Nemecku, ktorí si v roku 2016 hľadali prácu, zamestnaná do roku 2018. Drvivý počet týchto utečencov boli Sýrčania. Správa dodáva, že väčšina detí utečencov bola integrovaná do škôl a stanú sa budúcou pracovnou silou starnúceho Nemecka. Katharina Spiess, profesorka ekonomiky rodiny a vzdelávania na Freie Universität Berlin a výskumná pracovníčka na DIW Berlin, ktorá často radí politickým činiteľom v otázkach utečencov, uviedla, že Sýrčania sa celkovo dobre integrovali do nemeckej ekonomiky, stále však existuje priestor na ich lepšiu integráciu.

„Len pred piatimi rokmi náš kancelár povedal„ Wir schaffen das “alebo„ to zvládneme, “povedal Spiess. „Nie je to dlhá doba na integráciu všetkých.“ A napriek tomu, vzhľadom na to, že títo ľudia po príchode nevedeli hovoriť ani po nemecky, by som povedal, že Sýrčania sú veľmi dobre integrovaní. “

Povedala, že je potrebné opatrne používať terminológiu okolo Sýrčanov v Nemecku. „K utečencom by sa nemalo pristupovať ako k utečencom ako takým; malo by sa im, rovnako ako nám Nemcom, venovať pozornosť v úlohe, ktorú v spoločnosti zohrávajú, ”uviedla. „Napríklad – zamestnanec, rodič, nezamestnaný človek atď.“ Mali by sa o nich hovoriť ako o utečencovi, iba ak je dôležité ich utečenecké pozadie. Napríklad sú nezamestnaní, pretože neovládajú nemecký jazyk, pretože sú utečencami. V druhom prípade pomáha im a štátu riešiť problém s cieľom lepšie ich integrovať. “

Podľa Dohovoru o utečencoch z roku 1951 je utečenec definovaný ako osoba, ktorá čelí prenasledovaniu po návrate z dôvodov vrátane „politického názoru“. Analytici tvrdia, že zatiaľ čo Sýrčania, ktorí sa aktívne podieľali na boji proti režimu, čelia bezprostrednej hrozbe prenasledovania, iní čelia všeobecnejšie. Ale keďže sýrska vláda je známa aj tým, že náhodne zatýka navrátilcov, nemožno žiadneho Sýrčana deportovať v dobrej viere. Európa navyše odmietla obnoviť vzťahy s vládou Bašára Asada, obviňovanou zo spáchania zločinov proti ľudskosti, a bez medzivládnej spolupráce nemôže získať záruky bezpečnosti navrátilcov.

Aj keď ochrana poskytnutá štatútom utečenca zostáva nevyhnutná, samotný výraz izoluje Sýrčanov do bloku, na ktorý je krajná pravica ľahšie napadnuteľná. Mnoho Sýrčanov tiež dúfa, že budú ocenení za svoje príspevky, a nebudú subsumovaní pod značku, ktorá sa často používa hanlivým spôsobom.

„Pracujem v Nemecku, v Nemecku platím daň a žijem tu.“ Cítim sa ako každý iný Nemec, “uviedol Sýrčan Omar, ktorý sa dostal do Nemecka v roku 2016. Aj keď pre zahraničnú politiku hovoril z mesta Düsseldorf v západnom Nemecku, požiadal o anonymitu v obave, že by rodinní príslušníci, ktorí sú stále v Sýrii, mohli byť obťažovaní sýrskou štátnou mašinériou. Omar vyrozprával známy príbeh o úteku pred bombami a prenasledovaní sýrskymi úradmi a o tom, ako v Nemecku našiel bezpečie a život, ktorý stojí za to. Štatút utečenca mu bol priznaný čoskoro po jeho príchode a jeho trojročné povolenie na pobyt sa odvtedy obnovilo.

Ale už sa nevidí ako utečenec. Naučil sa nemecky, je zamestnaný v automobilke a žije zo svojich zárobkov. Povedal, že je pripravený byť nemeckým občanom a o občianstvo požiada hneď, ako skončí šiesty rok v krajine. „Snažím sa byť ideálnym prisťahovalcom a ideálnym občanom,“ dodal.

Omar je ten typ mladého muža, ktorého mala na mysli nemecká kancelárka Angela Merkelová, keď v roku 2015 otvorila brány sýrskym utečencom. Toto rozhodnutie však v tom čase viedlo k nárastu popularity populistických strán, ktoré sýrskych utečencov vykresľovali ako hrozba. Obvinili Merkelovú z toho, že riskuje európsku bezpečnosť a sociálnu súdržnosť tým, že pod rúškom utečencov prepustila džihádistov a ekonomických migrantov.

0Shares
Šokujúce Svet