Bill Gates chce tieniť lúče slnka prachom! Vedci varujú pred katastrofou

Bill Gates chce tieniť lúče slnka prachom! Vedci varujú pred katastrofou

Bill Gates sa rozhodol financovať snahu čeliť klimatickej katastrofe. Myšlienka je skoro ako zo sci-fi filmu.

V júni tohto roka bude nad Švédskom vypustený obrovský balón, z ktorého budú vedci vypúšťať kriedový prach. Cieľom je, aby prach zakryl slnko a znížil tlak slnečných lúčov na povrch našej planéty. Iní vedci však varujú, že takéto riešenie by mohlo viesť k ďalšej katastrofe.

Môžeme očakávať apokalypsu prostredníctvom projektu Billa Gatesa, alebo možno naopak, budeme mať riešenie na globálne otepľovanie? Vo svete vedy sa vedú spory o zámery vedcov z Harvardu univerzity. Projekt (SCOPEX) bol financovaný samotným Billom Gatesom. V júni, v blízkosti švédskeho mesta Kiruna, má byť vypustený obrovský balón do výšky 19 kilometrov, z ktorého budú vedci následne vypúšťať dva kilogramy uhličitanu vápenatého. Je to neškodná látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kriede. Cieľom je, aby prach zakryl lúče slnka a znížil tlak slnečných lúčov na povrch našej planéty. Zatiaľ je to len malý experiment.

Podľa niektorých vedcov je táto myšlienka bohužiaľ nebezpečná. Ako niektorí tvrdia, ak sa klíma prestane otepľovať, budú aj naďalej znečistené oceány a v dôsledku toho sa všetka voda na Zemi premení v jedovatú polievku. Pôsobivejšie je však varovanie od sira Davida Kinga z univerzity v Cambridge. Ako povedal vedec pre denník The Times, tento typ experimentu by sa mal zakázať, pretože je nemožné predpovedať dopad prachových mrakov vrhaných do stratosféry na poveternostné javy. Namiesto chladenie príliš horúceho podnebie by sme mohli zažiť meteorologickú apokalypsu.

Autor: Jiří Motyčka

0Shares
Svet Veda a technika Zaujímavosti