Rozlúsknutie diablovho listu: Kódované posolstvo mníšky zo 17. storočia

Rozlúsknutie diablovho listu: Kódované posolstvo mníšky zo 17. storočia

V roku 1676 sicílska mníška menom Maria Crocifissa della Concezione tvrdila, že takýto list dostala od samotného princa temnoty.

List bol napísaný záhadným kódom, ktorý mätie učencov po stáročia, až donedávna, keď tím výskumníkov použil softvér nájdený na dark webe na jeho dešifrovanie. Čo zistili? A čo nám to hovorí o mníške, diablovi a histórii kryptografie?

Maria Crocifissa della Concezione sa narodila ako Isabella Tomasi v roku 1645. Bola potomkom aristokratickej rodiny Tomasi, ktorá zahŕňala slávneho spisovateľa Giuseppe Tomasi di Lampedusa.

List, ktorý údajne napísala mníška posadnutá Satanom, bol rozlúštený.

Vo veku 15 rokov vstúpila do benediktínskeho kláštora Palma di Montechiaro na Sicílii, kde prijala meno Maria Crocifissa. Bola známa ako talentovaná hudobníčka a maliarka, ale tiež náchylná k víziám a záchvatom hystérie. Verila, že je často posadnutá diablom, ktorý sa ju snažil odlákať od viery.

Tvrdila, že list jej nadiktoval diabol počas jedného z jej majetkov a že netušila, čo to znamená. Ona a jej spolusestry verili, že list bol pascou, ktorú nastražil Satan, aby ju prinútil zrieknuť sa Boha.

List bol po stáročia uložený v archíve kláštora spolu s ďalšími spismi a obrazmi Márie Crocifissy. Bol to jeden z niekoľkých kódovaných listov, ktoré vytvorila počas svojho života, ale jediný, ktorý prežil. Mnoho učencov a kryptografov sa pokúsilo prelomiť kód, ale nikto neuspel.

V roku 2017 skupina výskumníkov z vedeckého centra Ludum na Sicílii získala kópiu listu a rozhodla sa vyskúšať nový prístup.

Použili softvér, ktorý našli na dark webe a o ktorom sa domnievali, že ho používajú spravodajské služby na lúštenie kódov. Softvér použil umelú inteligenciu a hlboké učenie na porovnanie symbolov v písmene s rôznymi abecedami a jazykmi.

Výskumníci naplnili softvér starovekou gréckou, arabskou, latinskou a runovou abecedou, ako aj niektorými vynájdenými symbolmi. Potom ho nakŕmili textom listu a čakali na výsledky.

Na ich prekvapenie sa softvéru podarilo rozlúštiť 15 riadkov listu a odhaliť zmes jazykov a odkazov.

Dešifrovaný text listu odhalil bizarné a nekonzistentné posolstvo plné rúhania a urážok Boha, Ježiša a Ducha Svätého.

List tiež vyjadril niektoré filozofické myšlienky o ľudskej prirodzenosti, slobodnej vôli a zle. Tu je niekoľko výňatkov z listu:

– „Boh si myslí, že môže oslobodiť smrteľníkov“ – „Tento systém nefunguje pre nikoho“ – „Možno teraz je Styx istý“ – „Najsvätejšia Trojica sú mŕtve váhy“ – „Nikto nám nemôže zaplatiť“ – „Všetci ste plamene“ – „Všetci ste oheň“ – „Všetci horíte“

0Shares
Šokujúce Zaujímavosti