Nový vývoj! Zastavte povinné očkovanie. Vedec a prevratné správy

Nový vývoj! Zastavte povinné očkovanie. Vedec a prevratné správy

Nový variant koronaviru omikrón môže obísť vakcíny, ktoré bude treba upraviť. A pracuje sa na nových liekoch a ďalších riešeniach, ktoré epidémiu môžu ukončiť. To sú podľa biochemika Michala Pohludku dôvody, prečo nad povinným očkovaním vôbec neuvažovať. Zdôrazňuje, že nie je žiadny „antivaxer“ a verí, že veda z toho ľudstvo skutočne dostane. Jediným problémom je, že sa teraz stala nástrojom politiky a obchodu.

Nový variant koronaviru je z niekoľkých dôvodov znepokojujúci. A tým najväčším problémom nie je, že je nákazlivejšia. Najväčšou hrozbou podľa neho je, že môže znížiť efektivitu očkovania. „Sú naočkované miliardy ľudí proti variantu vírusu, ktorý tu za pár týždňov byť už nemusí. A pokiaľ súčasnú deltu neprevalcuje Omikron, potom prídu iné a iné varianty vírusu, pretože očkovaním vytvárame evolučný tlak na vírus, aby sa bránil,“ píše.

Takže sa ľudia budú musieť buď preočkovať, alebo si infekciu prekonať. Pracuje sa však na riešeniach, ktoré dokážu zasiahnuť aj inú časť vírusu ako tú, ktorá mutuje. Takže nakoniec príbeh pandémie môže mať dobrý koniec.

Predovšetkým to ale znamená, že je passé uvažovať o povinnom očkovaní. „Diskusia nad povinným očkovaním je téma, ktorá stratila zmysel vôbec diskutovať. Tu niekto zaspal alebo má poradcu, pre ktorých sa tá jednoduchá globálna cesta stala náboženstvom,“ píše biochemik. Zdôrazňuje, že nie je žiadny „antivaxer“ a verí, že veda z toho ľudstvo skutočne dostane.

Jediným problémom je, že sa teraz stala nástrojom politiky a obchodu.

Druhá správa je jednoznačne pozitívna. Česko je podľa experta na vrchole pandemickej vlny alebo sa k nej blíži. Nie je to „svetlo na konci tunela“, ale tvrdé dáta. Len to nie je zrejmé, pretože ÚZIS a médiá zverejňujú len niektoré čísla.

Des vyvolali čísla z minulého víkendu, ktoré lámali rekordy. Podľa Pohludku je pritom vysvetlenie jednoduchšie: Laboratóriá nestíhajú, na výsledky sa čaká dlho a cez víkend sa to doháňa. To je dôsledok zanedbanej testovacej infraštruktúry, na ktorú sa všetci vykašľali.

Na to doplácajú aj pacienti, ktorí čakajú na výsledky dlho a potom je neskoro nasadzovaná liečba.

Podstatné ale je, že začína klesať pomer pozitívnych testov k negatívnym. Vírusová nálož v populácii zjavne začína klesať.

„Vydržme týchto pár týždňov do Vianoc. Žiadne ďalšie opatrenia v podobe lockdownu nemajú význam,“ prosí.

Ministerstvo aj ÚZIS by si podľa neho mali uvedomiť, že tendenčné dáta, ktoré poskytujú, síce „motivujú k očkovaniu“, ale súčasne doháňajú ľudí k psychickému šialenstvu.

zdroj: Parlamentnilisty.cz

0Shares
Správy Svet Zdravie