Skráti sa pracovný týždeň? Smer-SD to chce presadiť, ale SaS má na to svoj názor

Skráti sa pracovný týždeň? Smer-SD to chce presadiť, ale SaS má na to svoj názor

Kto by z nás neuvítal, keby pracovný týždeň by bol čo i len o deň kratší? Strana Smer-SD sa pohráva s myšlienkou navrhnúť zakotviť v legislatíve možnosť skrátenia pracovného týždňa. Aj keď len na štyri dni tam, kde to podmienky práce umožňujú. Malo by sa to stať po dohode medzi odborármi a zamestnávateľmi. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica by to v praxi znamenalo aj skrátenie celkovej dĺžky pracovného týždňa.

Podľa Fica by návrh mal umožniť dohodu odborárov so zamestnávateľom na tom, aby sa celková dĺžka pracovného týždňa mohla rozdeliť nie na päť, ale na štyri dni. „Ak by boli ľudia ochotní odpracovať za tieto dni o hodinu viac, stále by to bolo za štyri dni menej ako je dnes päť pracovných dní,“ povedal Fico. Samozrejme, že to nie je možné všade. Ale ľudia toto podľa neho rozumejú. „Ak je niekde nepretržitá prevádzka, tak nemôžete skrátiť pracovný týždeň na štyri dni. Ale tam, kde to možné je, chceme navrhnúť, aby odborári mali možnosť sa so zamestnávateľmi dohodnúť,“ uviedol. Ako dodal, skrátenie by malo pozitívny vplyv na produktivitu práce, cestovný ruch, kvalitu rodinného života. Ľudia by si vo voľnom dni mohli vybaviť úradné veci, tí mladší by si mohli zvyšovať kvalifikáciu či rozbiehať vlastný biznis. Zamestnávatelia by sa podľa Fica nemali obávať strát na ich strane. „Produktivita za prvé štyri dni by zamestnávateľom zagarantovala, že tie výkony by boli rovnaké,“ uviedol.

Predseda opozičnej strany zároveň pripomenul, že Slovensko je krajina, kde ľudia absolvujú najviac nadčasov a má najvyšší podiel nočnej práce. „Patríme medzi tie štáty, kde ľudia pracujú najdlhšie v pracovnom týždni,“ upozornil Fico. Pandémia podľa neho ukázala, že sa osvedčila forma práce z domu. Ale sú aj krajiny, kde sa otvára práve téma skrátenia pracovného času. „Slovensko, vzhľadom na primát, že sme najdlhší v nadčasoch, nočnej práci a celkového pracovného týždňa, by sa touto témou malo vážne zaoberať. Odbory túto tému otvárajú a naša iniciatíva nachádza aj medzi ľuďmi zaujímavú odozvu,“ zdôraznil predseda opozičnej strany.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je však iného názoru. Ako pre slovenskoaktualne.sk uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák, strana SaS navrhuje, aby všetci tí, ktorí si dostatočne nakradli, pracovali len jeden deň v týždni a ostatné dni mali voľno. Tí však, ktorí poctivo zarábali na svoje živobytie, aby pracovali len tri dni v týždni a zvyšné dni sa povinne venovali svojim rodinám. A tí, ktorí bývali v podnájme u ľudí typu Bašternák nepracovali vôbec. Toto je odpoveď strany SaS, ktorá ponúka lepší nápad na zmenu pracovných dní oproti strane Smer-SD.

„Od Roberta Fica som naozaj takéto neľudské správanie nečakal,“ dodal predseda SaS Richard Sulík.

0Shares
Ekonomika Slovensko Správy z domova