Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video)

Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video)

26.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. júla 12:20

V obci Mezná v Národnom parku České Švýcarsko oheň z lesného požiaru preskočil na niekoľko domov. Vedenie parku uviedlo, že plamene zachvátili viac ako šesť domov a že ráno už s hasením znova pomáhajú aj vrtuľníky.

Podľa hasičského zboru Ústeckého kraja tam aktuálne zasahuje 83 jednotiek, dovedna 410 hasičov, štyri vrtuľníky a dve lietadlá.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Horia desiatky hektárov lesa

Z obce sa v dôsledku silnejúceho požiaru museli nad ránom hasiči evakuovať, ale po svitaní sa tam vrátili. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Česko požiadalo v súvislosti s rozsiahlym požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko o medzinárodnú pomoc. „Požiadali sme v rámci Mechanizmu civilnej ochrany EÚ o tri lietadlá Canadair a dva vrtuľníky na zvládanie lesných požiarov v Hřensku. Reagovalo Poľsko s ponukou vrtuľníka, ktorý využijeme. Vážime si pomoc!,“ oznámil Hasičský záchranný zbor ČR prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

S ohňom, ktorý zasiahol niekoľko desiatok hektárov lesa, od nedele bojujú desiatky hasičských jednotiek, policajné aj armádne vrtuľníky i lietadlo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pomoc zo Slovenska

„Jedinou možnosťou je hasiť zo vzduchu. Žiadame o pomoc ostatné európske štáty. V utorok na poludnie by mali priletieť dva vrtuľníky zo Slovenska,“ povedal v relácii Snídaně s Novou generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček.

Šéf poľských hasičov Andrzej Bartkowiak potvrdil, že do Česka odštartuje policajný vrtuľník Black Hawk vybavený hasičským tankom Bambi Bucket.

„Ponúkli sme priateľom z Českej republiky a Nemecka pomoc v boji proti požiaru Národného parku České a Saské Švajčiarsko. Naše moduly GFFFV sú pripravené pomôcť,“ povedal v utorok ráno Bartkowiak.

Požiar viedol k evakuácii desiatok turistov a obyvateľov Meznej ako aj obce Hřensko a uzatvorili preň aj okolité cesty a hranice s Nemeckom. Dym z požiaru je v dôsledku poveternostných podmienok cítiť už vo viacerých častiach Česka.

Dnes ráno bylo rozhodnuto o vyslání dalších hasičů a techniky do Hřenska z @hzskhk a @HZS_Pardubice. https://t.co/gYO1upbS6d
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 26, 2022

Viac k témam: Evakuácia, Lesný požiar, Požiar v Českom Švýcarsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko