Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov vrátane odsúdeného za marihuanu

Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov vrátane odsúdeného za marihuanu

3.3.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok udelila podmienečnú milosť 31-ročnému mužovi, ktorý bol právoplatne odsúdený za zadováženie si a prechovávanie marihuany a 53-ročnému mužovi, ktorého právoplatne odsúdili za majetkovú trestnú činnosť spáchanú pred 30 rokmi.

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, v prvom prípade odsúdený zasadil tri rastliny marihuany, pričom návykovú látku ďalej nepredával. Za to mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere sedem rokov, pričom pôvodne mu prvostupňový súd uložil trest odňatia slobody vo výmere 10 rokov a osem mesiacov. Z uloženého trestu k dnešnému dňu vykonal takmer dva roky a osem mesiacov, a to v prísnejšom, strednom stupni stráženia.

Posudzovanie žiadosti

„Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a viedol riadny život. V minulosti pracoval a doručené hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné,“ povedal Strižinec.

Vzhľadom na osobu odsúdeného, jeho správanie a spoločenskú nebezpečnosť jeho konania možno podľa prezidentky doposiaľ vykonaný trest odňatia slobody považovať za dostatočný.

Drogová činnosť

„Prezidentka sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať. Je však nutné poukázať na skutočnosť, že v uvedenej trestnej veci právna úprava definuje pestovanie troch rastlín marihuany ako obzvlášť závažný zločin, teda úmyselný trestný čin s najvyššou mierou spoločenskej nebezpečnosti s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov,“ povedal hovorca.

Čaputová v tejto súvislosti podľa neho skonštatovala, že mnohé násilné trestné činy, a to aj s následkom smrti, sú podľa Trestného zákona posudzované len ako zločiny, hoci miera ich spoločenskej nebezpečnosti a často aj spôsobený následok sú ďaleko závažnejšie.

„Aj v tomto kontexte sa preto javí ako nevyhnutné komplexné prehodnotenie súčasných trestných sadzieb a trestnej politiky štátu,“ zdôraznil hovorca. Doplnil, že prezidentka odpustila odsúdenému zo sedemročného trestu odňatia slobody jeho nevykonaný zvyšok pod podmienkou, že štyri roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Nenaplnil by účel trestu

Ďalší omilostený je podľa Strižinca otcom piatich detí, pričom tri sú maloleté. Najmladšie z nich trpí závažnými duševnými ochoreniami, ktoré výrazne zhoršuje hrozba jeho vydania do výkonu trestu a jeho prípadné vyhostenie z krajiny, v ktorej dlhodobo žije a vedie usporiadaný život.

„V minulosti bol súdom právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov za spáchanie majetkovej trestnej činnosti, ktorej sa dopustil pred 30 rokmi. Okrem uvedeného nebol v minulosti súdne trestaný. Vedie riadny život, pracuje a je mimoriadne činný v komunite, v ktorej so svojou rodinou trvalo žije,“ zdôraznil hovorca. Jeho prípadné vydanie na výkon trestu na územie Slovenska by podľa hlavy štátu malo neprimerane tvrdý dopad na jeho rodinu.

„Navyše trest odňatia slobody vykonaný po tak dlhej dobe od spáchania skutku by podľa prezidentky ani nenaplnil účel trestu definovaný v Trestnom zákone,“ doplnil Strižinec. Zároveň dodal, že prezidentka odsúdenému odpustila trest odňatia slobody vo výmere tri roky a šesť mesiacov pod podmienkou, že po dobu jedného roka a šiestich mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Viac k témam: Majetková trestná činnosť, Marihuana, Prezidentka SR, Trestný čin, Udelenie milosti
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov vrátane odsúdeného za marihuanu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko