Súdy sa od začiatku vojny na Ukrajine zaoberajú aj právami ukrajinských detí či žalobami v azylových veciach

Súdy sa od začiatku vojny na Ukrajine zaoberajú aj právami ukrajinských detí či žalobami v azylových veciach

8.7.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenské súdy od začiatku konfliktu na Ukrajine 24. februára do 31. mája rozhodovali o právach 688 ukrajinských detí. Neodkladnými opatreniami rozhodovali hlavne o ustanovení opatrovníka a o dočasnom zverení maloletého do starostlivosti fyzickej osoby, ktorú určil súd.

Utečenecká vlna má značný vplyv na agendy justičného systému na Slovensku. Identifikovali dve hlavné súdne agendy, azylová agenda a agenda starostlivosti o maloletých, kde súdy rozhodovali o deťoch utekajúcich z Ukrajiny. Ide hlavne o siroty a deti, ktoré prišli do krajiny bez zákonného zástupcu,“ uviedlo v tlačovej správe Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR).

Maloleté deti z Ukrajiny

Od marca sa museli súdy vysporiadať s veľkým množstvom podaní súvisiacich s maloletými deťmi z Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Z domovov často neodchádzajú celé rodiny spolu. Hranicu prekračujú aj maloleté deti bez sprievodu alebo deti, o ktoré sa dočasne starajú známi alebo rodina žijúca v Slovenskej republike. Napriek tomu, že rodičia maloleté dieťa dobrovoľne vydali do starostlivosti nejakej osobe, či už na Slovensku alebo inde, to neoprávňuje túto osobu zastupovať maloletého pri právnych úkonoch s ním súvisiacich,“ uviedlo MS SR.

Žaloby v azylových veciach

Od marca 2021 do konca februára 2022 zaznamenali aj 28 správnych žalôb týkajúcich sa vecí azylu, pričom nie je zrejmé, koľko z nich sa týka žiadateľov pôvodom z Ukrajiny.

Percentuálny nárast je však značný. Po začiatku vojny iba za mesiac marec zaznamenali 15 správnych žalôb v azylových veciach, čo predstavuje viac ako polovicu (53,6 percent) nápadu za predchádzajúcich 12 mesiacov.

Zvrat vo vývoji nápadu nastal v apríli 2022, kedy na správne súdy nepodali ani jedna správnu žaloba proti rozhodnutiu správneho orgánu v konaní o udelení azylu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Deti, Opatrenia, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdy sa od začiatku vojny na Ukrajine zaoberajú aj právami ukrajinských detí či žalobami v azylových veciach © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko