V posledných dňoch nesnežilo, ale z neba padali plasty, polícia upozorňuje na hoax

V posledných dňoch nesnežilo, ale z neba padali plasty, polícia upozorňuje na hoax

9.4.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia upozorňuje na hoax o umelom snehu. Viac ako 2-tisíc ľudí zdieľalo hoax, v ktorom žena tvrdí, že sa presvedčila o tom, že sneh je plast. Informuje o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR. Policajti upozorňujú, že za týmto hoaxom je len meteorologický jav, ktorý priblížila meteorologička Miriam Jarošová.

Podľa nej počasie na Slovensku už niekoľko dní ovplyvňuje prúdenie morského arktického vzduchu za studeným frontom, ktorý prechádzal v uplynulých dňoch cez územie Slovenska. Dodala, že vzduch je studený, vlhký, labilný, a často sa v ňom preto tvoria prehánky, ktoré sú vzhľadom na teplotu vzduchu prevažne snehové.

„Sneh má množstvo podôb, ktoré závisia od teplotného zvrstvenia atmosféry, jednoducho povedané – súvisia so zmenou teploty vzduchu s výškou. Či bude padať bežná snehová vločka, alebo niečo tvrdšie, závisí od rýchlosti pohybov vo vzduchu, jeho teploty a množstva vodnej pary v ňom,“ vysvetlila meteorologička.

Jarošová dodala, že pohyby vedúce k tvorbe zrážok sa v týchto dňoch odohrávajú v chladnom vzduchu, tvoriace sa zrážky sú tuhého skupenstva – sneh, snehové zrná (malé biele a nepriehľadné ľadové častice podobné snehu), snehové krúpky – biele nepriehľadné ľadové častice kuželovitého alebo zaobleného tvaru, ktoré pri dopade na zemský povrch môžu odskakovať.

Doplnila, že tieto snehové krúpky sa často vyskytujú pri prízemných teplotách vzduchu okolo 0°C pri snehových prehánkach, ktoré sa v plynulých dňoch tvorili veľmi často na Slovensku aj v nížinách krajiny.

Viac k témam: hoax, sneh
Zdroj: Webnoviny.sk – V posledných dňoch nesnežilo, ale z neba padali plasty, polícia upozorňuje na hoax © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko