Americká vojnová loď a komerčné plavidlá sa podľa Pentagonu ocitli pod útokom

Americká vojnová loď a komerčné plavidlá sa podľa Pentagonu ocitli pod útokom

4.12.2023 (SITA.sk) – Americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel sa v Červenom mori ocitlo pod útokom, oznámil Pentagon. Jemenskí povstalci húsíovia sa neskôr prihlásili k útokom na dve lode, o ktorých povedali, že majú väzby na Izrael. Neuznali však útok na loď amerického námorníctva.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Útok potenciálne znamená veľkú eskaláciu série námorných útokov na Blízkom východe spojených s vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

„Sme si vedomí správ o útokoch na USS Carney a komerčné plavidlá v Červenom mori a poskytneme informácie, keď budú dostupné,“ uviedol Pentagon pre agentúru AP. USS Carney je torpédoborec. Nie je známe, aké škody, ak nejaké, lode utrpeli.

Pentagon neuviedol, odkiaľ paľba pochádzala. Húsíjský hovorca však povedal, že prvú loď zasiahla raketa a druhú dron, keď boli v zálive Báb el-Mandeb. Lode podľa neho ignorovali varovania húsíjských predstaviteľov.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, USS Carney
Zdroj: SITA.sk – Americká vojnová loď a komerčné plavidlá sa podľa Pentagonu ocitli pod útokom © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet