Horúčavy v Británii zlomili doterajší teplotný rekord, na letisku Heathrow namerali cez 40 stupňov Celzia

Horúčavy v Británii zlomili doterajší teplotný rekord, na letisku Heathrow namerali cez 40 stupňov Celzia

19.7.2022 (Webnoviny.sk) – Vo Veľkej Británii v utorok padol doterajší teplotný rekord a predpovede počasia naznačujú, že ortuť teplomerov by sa mohla vyšplhať ešte vyššie.

Britský meteorologický úrad krátko popoludní na letisku Heathrow nameral predbežnú teplotu 40,2 stupňa Celzia, čím prekonal len zhruba hodinu starý rekord.

Horúčavy narušujú život krajiny

Do utorka pochádzala najvyššia nameraná teplota v Británii, 38,7 stupňa Celzia, z roku 2019. Predpovede pritom varujú, že teploty by mohli stúpnuť ešte vyššie.

Utorkové údaje sú zatiaľ len predbežné, pričom teplotu nameranú v reálnom čase ešte musí potvrdiť kontrola dát a následne zverejnia jej skutočnú hodnotu.

Horúčavy v krajine, ktorá nie je pripravená na takéto extrémy, narušujú dopravu, zdravotnú starostlivosť i vyučovanie.

Mnohé domy, malé firmy či verejné budovy nemajú klimatizáciu, čo len potvrdzuje, aké nezvyčajné sú takéto vysoké teploty v krajine, ktorá je známa skôr dažďom a miernymi teplotami.

Luton museli dočasne uzavrieť

Vysoké teploty dokonca poškodili runway na londýnskom letisku Luton v dôsledku čoho museli letisko na niekoľko hodín uzavrieť.

Generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas vyjadril nádej, že horúčavy, ktoré v súčasnosti sužujú Európu, poslúžia ako budíček pre vlády, aby robili viac v boji proti klimatickej zmene.

„Dúfam, že v demokratických krajinách budú mať takéto udalosti dopad aj na voličské správanie,“ povedal v utorok novinárom v Ženeve.

Viac k témam: Extrémne horúčavy, Horúčavy, Počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Horúčavy v Británii zlomili doterajší teplotný rekord, na letisku Heathrow namerali cez 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet