Premiér Boris Johnson má vo štvrtok oznámiť svoju rezignáciu

Premiér Boris Johnson má vo štvrtok oznámiť svoju rezignáciu

7.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. júla 11:13

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok rezignuje na post predsedu Konzervatívnej strany, v dôsledku čoho skončí aj na poste predsedu vlády. Premiérom však zostane až do jesene, než si konzervatívci zvolia nového lídra.

Boj o šéfa konzervatívcov

Boj o predsedníctvo strany sa začne v lete a nový premiér už bude úradovať pred konferenciou konzervatívnej strany, ktorá sa uskutoční v októbri. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že politik verejne oznámi svoju rezignáciu ešte vo štvrtok.

Líder opozičných labouristov Keir Starmer privítal Johnsonov úmysel odstúpiť z vedenia Konzervatívnej strany a vlády, pričom uviedol, že tak mal urobiť už dávno. Johnsonov odchod je podľa neho dobrou správou pre krajinu, ktorá potrebuje „čerstvý začiatok“.

Lockdownové večierky

Johnson sa stal premiérom v júli 2019. Jeho vládu sprevádzala séria kontroverzií, medzi nimi napríklad aj policajné vyšetrovanie vládnych večierkov počas pandemických lockdownov, a on sám prežil hlasovanie o dôvere v jeho vlastnej strane.

Najnovší masívny tlak v podobe vlny viac ako 50 rezignácií členov vlády a konzervatívnej strany, sa na Johnsona tento týždeň spustil po tom, čo vyšlo najavo, že vedel o obvineniach voči niekdajšiemu vysokopostavenému členovi strany, hoci to jeho úrad predtým popieral.

Viac k témam: Britská vláda, Britský premiér, Odstúpenie z funkcie, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Boris Johnson má vo štvrtok oznámiť svoju rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet