Remišová podpísala v Bruseli kľúčový dokument, ktorý Slovensku zabezpečí miliardy eur na rozvoj

Remišová podpísala v Bruseli kľúčový dokument, ktorý Slovensku zabezpečí miliardy eur na rozvoj

18.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. júla 17:36

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v pondelok v Bruseli slávnostne podpísala schválenie novej Partnerskej dohody, ktorá určuje, ako sa budú čerpať eurofondy v novom programovom období.

Takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov pôjde na zelené a klimatické ciele, vedu alebo vzdelávanie.

Najväčšia časť investícií bude smerovať na zelené a klimatické ciele, vrátane zvýšenia energetickej bezpečnosti Slovenska. Druhý najvyšší objem investícii pôjde do sociálnej oblasti a na vzdelávanie, uviedla na tlačovej konferencii Veronika Remišová.

Profesionalita a nasadenia ministerstva

Partnerskú dohodu symbolicky podpísala ministerka po stretnutí s komisárkou zodpovednou za politiku súdržnosti a reformy Elisou Ferreirou a komisárom pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasom Schmitom.

„Som nesmierne vďačná, že vďaka profesionalite a nasadeniu celého ministerstva sme úspešní a máme pripravený veľmi dobrý strategický investičný plán. A to aj napriek tomu, že vzhľadom na ruskú agresiu na Ukrajine prešla Partnerská dohoda ešte zásadnou aktualizáciou, aby zohľadnila nové geopolitické hrozby a požiadavky na strategickú energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uviedla vicepremiérka.

Obrovské investičné dlhy z minulosti

Dôležitá časť zdrojov bude ďalej smerovať na vedu, výskum a podporu inovácií. Vicepremiérka zdôraznila, že investície z nových eurofondov pokryjú tiež obrovské investičné dlhy z minulosti, ako sú napríklad vodovody či budovanie kanalizácií.

Partnerská dohoda na obdobie 2021 až 2027 je strategickým plánom pre nové eurofondy na tieto roky a zároveň vytvára základ pre úspešné posúdenie a schválenie Programu Slovensko.

Samotný podpis je podľa ministerstva investícií vyvrcholením snahy všetkých kľúčových partnerov, ktorí sa zapojili do prípravy – teda ministerstiev, samospráv, akademickej pôdy, Slovenskej akadémie vied, zástupcov zamestnávateľov a odborov, mimovládnych organizácií a odbornej verejnosti.

V rámci prípravy Partnerskej dohody sa uskutočnilo šesť kôl Národnej konzultácie, do ktorých sa zapojilo vyše 1 100 účastníkov a konalo sa viac ako 300 expertných stretnutí.

Druhý najvyšší objem investícii pôjde do sociálnej oblasti a na vzdelávanie. „Takisto sa mení aj prístup k riešeniu problémov marginalizovaných komunít, pri ktorých sa na rozdiel od minulosti investície sústredia na integrované projekty, ktoré by mali priniesť viditeľné a konkrétne výsledky,“ dodala Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová podpísala v Bruseli kľúčový dokument, ktorý Slovensku zabezpečí miliardy eur na rozvoj © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet